Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

4 maja 2014

3. niedziela Wielkanocy

Administrator, poniedziałek 05 maja 2014 - 10:02:39
 1. Ks. Kardynał zaprasza na procesję ku czci św. Stanisława (tekst w gablocie).
 2. Dzisiejsza niedziela jest też Niedzielą Biblijną, rozpoczyna obchody Tygodnia Biblijnego w naszej ojczyźnie. Chodzi o to, abyśmy nie tylko posiadali w domu Pismo Święte, lecz abyśmy je czytali, wspólnie czy indywidualnie rozważali i w ten sposób pogłębiali naszą wiarę. Przy bocznym ołtarzu jest wyłożona Biblia z komentarzami św. Jana Pawła II. Taką Biblię można zamówić w zakrystii. Więcej o pamiątkowym wydaniu w gablocie.
 3. W czwartek, 8 maja, uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jest on wzorem dla tych, którzy kropla po kropli mają oddawać codziennie swoje życie dla gromadzenia Chrystusowej owczarni.
 4. Trwa miesiąc maj, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych codziennie w naszym kościele o godz 18:00, w niedziele po 16:00. Tych zaś, którzy z różnych powodów nie mogą w tym nabożeństwie uczestniczyć w kościele, zachęcamy do gromadzenia się wspólnie z sąsiadami czy w gronie rodzinnym, przed kapliczką Matki Bożej czy też w domu przed Jej obrazem. Dla dzieci plansza w „Małym Gościu” do wklejania obrazków-nalepek z wizerunkami obrazów maryjnych, które są rozdzielane po każdym nabożeństwie majowym.
 5. Zakończył się kurs Alfa w naszej parafii. Jutro, w poniedziałek, rozpoczynamy spotkania modlitewne osób, które uczestniczyły w Alfie, a także osoby, które pragną przyłączyć się do tej wspólnoty. Spotkania z czytaniem Pisma św. od jutra na plebanii w każdy poniedziałek o godz. 19:00. Serdecznie zapraszamy.
 6. Zebranie Duszpasterskiej Rady Parafialnej w piątek, rozpoczęcie Mszą św. o 18:00.
 7. Zebranie rodziców uczniów kl. III gimnazjum w przyszłą niedzielę po 9:00 oraz uczniów rodziców kl. II szkoły podstawowej po 11:00.
 8. Nasza młodzież serdecznie zaprasza w przyszłą niedzielę po 9:00 na krótkie przedstawienie „Mój Chrystus połamany”. Symboliczny datek do kapelusza na cele charytatywne.
 9. W otoczeniu kościoła zostały wycięte drzewa po uzgodnieniu z władzami Gminy. Po wykarczowaniu pniaków przystąpimy do nasadzenia nowych drzew. Dziękujemy osobom, które sprawnie wykonały niełatwe zadania.
 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy organizowana przez Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów 7 czerwca. Więcej w gablocie.
 11. Film „Jan XXIII – Papież Pokoju” będzie wyświetlany w BCK w Zawoi we wtorek o 16:00.
 12. Zapraszamy do lektury Gościa Niedzielnego i Źródła, w których wiele o kanonizacji świętych Papieży i jak ten dar przyjąć.
 13. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

5–11 maja 2014

Administrator, poniedziałek 05 maja 2014 - 09:56:44
Poniedziałek 18.00
+Kazimierz Gigoń i syn Józef
++Stanisław, żona Salomea i syn Czesław
Wtorek 18.00
+Antoni Hutniczak w 6. rocznicę śmierci
dziękczynna w roczek Kacpra Ogarka
Środa 18.00
+Otylia i Czesław Ficek
dziękczynna za dar kanonizacji św. Jana Pawła II (od czcicieli św. Józefa)
Czwartek 18.00
+Stanisław Dyrcz w 9. rocznicę śmierci
+Stanisław Trzebuniak
Piątek 18.00
+Jerzy Szarlej w 2. rocznicę śmierci
+Honorata Marek w 21. rocznicę śmierci i mąż Teofil
Sobota
7.00
18.00 dziękczynna w 18. urodziny Martyny Mazurek i o błogosławieństwo Boże
Niedziela
7.00 +Marianna i Władysław Marszałek
9.00 +Bronisława Wojtyczko w 4. rocznicę śmierci
11.00 za parafian, o godne przygotowanie dziękczynienia w Skawicy 18 maja za dar kanonizacji św. Jana Pawła II
16.00 dziękczynna w 90. urodziny Heleny Wronki

Zaproszenie na zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej

9 maja 2014

Administrator, poniedziałek 05 maja 2014 - 09:49:31

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Zapraszam na zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej w piątek 9 maja br. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18:00, a później spotkanie na plebanii.

Plan zebrania:

 1. Sprawozdanie z ostatniej Rady (28 marca 2014).
 2. Bieżące sprawozdanie duszpasterskie i gospodarcze.
 3. Szczegółowy plan uroczystości „Podbabiogórze pamięta…, dziękuje…”.
 4. Kalendarium parafialne.
 5. Propozycje, uwagi.
Skawica, 3 maja 2014

Sprawozdanie z Rady Parafialnej

28 marca 2014

Administrator, poniedziałek 05 maja 2014 - 09:42:36

Plan zebrania:

 1. sprawozdanie z ostatniej Rady z dnia 31 stycznia 2014,
 2. bieżące sprawozdanie duszpasterskie i gospodarcze,
 3. szczegółowy plan uroczystości „Podbabiogórze pamięta… dziękuje…”,
 4. kalendarium parafialne,
 5. propozycje i uwagi.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą. Na spotkaniu obecnych było 16 osób w tym dwóch panów, którzy prowadzą remont zakrystii i szczytu dachu.

Ad. 1.
Zostało przyjęte sprawozdanie z ostatniej Rady Parafialnej.

Ad. 2.
Sprawy gospodarcze:

 • Na zebraniu głos zabrali panowie, którzy wykonali remont bocznej kaplicy, a w chwili obecnej podjęli się remontu zakrystii a także zabezpieczenia murów szczytu dachu przed wilgocią i spękaniami, które widoczne są w kościele nad napisem „Królowo Polski” i nad ołtarzem Serca Pana Jezusa. Są to miejsca, które nie były dobrze zabezpieczone z zewnątrz ze względu na trudny do nich dostęp. Panowie stwierdzili, że przyczyną zawilgocenia jest wypłukana fuga oraz chwiejące się i rozpadające się cegły w ścianie szczytowej. Panowie przedstawili plan prac, które zapobiegałyby dalszemu zniszczeniu. Ksiądz przedstawił przybliżone koszty remontu.
 • Radni uzgodnili, że zostaną usunięte wszystkie drzewa w alejce do kościoła i na plebanię. Są to drzewa już stare i zagrażające bezpieczeństwu; na to miejsce będą posadzone nowe. Przewidziana wycinka odbędzie się za 2 tygodnie po wcześniejszym uzupełnieniu wniosku do Urzędu Gminy o wycinkę.
 • Radni uzgodnili również, że będą usunięte żywotniki na cmentarzu. Prace przewidziane są w późniejszym terminie.
 • Zbiórka sprzętu elektronicznego i AGD na „Kościół w Potrzebie” została oceniona dobrze.

Sprawy duszpasterskie:

 • Ksiądz Proboszcz wyjaśnił jak przebiega sprawa dwóch wniosków złożonych do LGD o dofinansowanie projektu „Podbabiogórze pamięta…” oraz Rajdu Papieskiego (9 września 2014). Ksiądz Proboszcz liczy, że wszyscy pomogą przy realizacji tych projektów.
 • W parafii odbywa się Kurs Alfa prowadzony przez Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Ilość osób biorąca w nim udział z naszej parafii waha się miedzy 21 a 30 osób.
 • Została zdana relacja z pielgrzymki do Oświęcimia gdzie odbyła się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu. Ksiądz proboszcz poinformował nas, że Punkt Konsultacyjny w Skawicy (Remiza OSP) jest czynny w pierwszą środę miesiąca od 15:00 do 17:00.
 • Ksiądz Proboszcz zachęca do kupowania i przeglądania książek o tematyce religijnej zwłaszcza o naszym błogosławionym Janie Pawle II, które są w naszym kościele, a tym samym zachęcić młodzież do czytania.

Ad. 3.
Ksiądz Proboszcz prosi, aby każdego kto pomaga w przygotowaniu uroczystości – mszy dziękczynnej za beatyfikacje błogosławionego Jana Pawła II – która odbędzie się 18 maja, wspierać, podpowiadać i przedstawiać swoje propozycje właściwym osobom, które są zaangażowane w projekt „Chodziłem tam po górach… Podbabiogórze pamięta… dziękuje…”. Ksiądz Proboszcz przedstawił nam kto jest odpowiedzialny za realizację projektu i kto jest wyznaczony do poszczególnych zadań. Zapytał każdego z radnych: Gdzie widzi swoje miejsce, jeżeli chodzi o pomoc? Ksiądz prosi również, aby tę uroczystość rozpowszechniać.

Ad. 4.
Rekolekcje rozpoczną się 5 kwietnia i potrwają do 9 kwietnia; będą głoszone przez Ks. Grzegorza Markulaka.

W niedziele palmową odbędzie się Droga Krzyżowa w plenerze o godz. 17:15 do krzyża nad szkołą. Jeżeli będzie padało nabożeństwo odbędzie się w kościele.

Liturgia w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest liturgią wyjątkową ze względu na to, że w czasie ostatniej wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Pan Jezus obmył nogi Apostołom. Ksiądz prosi, aby wspierać te osoby, które szukają apostołów i biorą udział w tym obrzędzie.

Rada zwróciła się z prośbą, aby adorację przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek tak zaplanować, aby osoby mieszkające dalej od kościoła miały na wcześniejsze godziny.

Została zgłoszona propozycja całonocnego czuwania z soboty na niedzielę przed kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Ad. 5.
Rada Parafialna zapytała: W związku z zamawianymi mszami pogrzebowymi przez rodzinę i bliskich, czy byłaby możliwość odprawienia mszy zbiorowej za zmarłego w naszym kościele, ponieważ wiele osób chciałoby uczestniczyć we mszy świętej. Ksiądz proboszcz poprosił, aby tę sprawę przemyśleć i przedyskutować z parafianami, ponieważ msze zbiorowe mogą być odprawione za akceptacją Kurii oraz wyraźną akceptacją osób zamawiających intencje Mszy św. Wypada również dzielić się intencjami z księżmi, którzy mają mało intencji lub nie mają wcale (pamięć zwłaszcza o księżach starszych i chorych).

Rada Parafialna zwróciła uwagę na problem sprzątania kościoła. Zapytała: czy byłaby możliwość zatrudnienia osoby, która podjęłaby się dbania o czystość naszej świątyni. Ksiądz Proboszcz zapytał „Jaka osoba podjęłaby się tej posługi i na jakich zasadach mogłaby być zatrudniona, skąd znaleźć koszty wynagrodzenia, aby nie obciążać wydatków parafii?”

Następne spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej zaplanowano na piątek 9 maja; rozpoczęcie Mszą św. o 18:00. Spotkanie zakończono modlitwą.

27 kwietnia 2014

II Niedziela Wielkanocy – Miłosierdzia Bożego

Administrator, sobota 26 kwietnia 2014 - 14:09:50
 1. Święto Miłosierdzia Bożego jest związane z tajemnicą Zmartwychwstania w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski, dar kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II ubogaca dzisiejsze Święto i nas samych.
 2. Przypominamy: dzisiaj nie ma Mszy św. o 11:00, bo wówczas będziemy oglądać uroczystość kanonizacji; natomiast za to będzie dziękczynna Msza św. o 18:00. Po Mszy św. o 16:00 i 18:00 będzie nasze dziękczynienie przy pomniku Jana Pawła II. Przyjdźmy możliwie wszyscy.
 3. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna 70. Tydzień Miłosierdzia, pod hasłem „Święty Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia”.
 4. Dziś dzieci przynoszą w darach skarbonki jałmużna postna jako swój dar dla potrzebujących o godz. 9:00 lub na innych Mszach św.
 5. Jutro, w poniedziałek, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Została ona przeniesiona, ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego.
 6. Parafialna Pielgrzymka do Katedry Wawelskiej 1 maja w czwartek w ramach Nowenny przed uroczystością Św. Stanisława. Wyjazd z pl. Jana Pawła II o godz. 8:30, powrót ok. 20:30, koszt 20 zł (przy zapisie). W programie także nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz bezpłatne zwiedzanie katedry, grobów królewskich i wejście na dzwon Zygmunta. Jest dodatkowy autobus, stąd jeszcze są wolne miejsca. Zapisy dzisiaj.
 7. Wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na majowym nabożeństwie o 18:00. Dzieci każdego dnia dostaną obrazek-naklejkę koronowanego obrazu Matki Bożej. Obrazki będą naklejać na plakat z mapą sanktuariów dołączonego do „Małego Gościa” lub w zeszycie do religii.
 8. Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika 1 maja, jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca – dzień dziękczynienia za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania. Adoracja eucharystyczna będzie po Mszy św. wieczornej do 19:30.
 9. Spowiedź w I Piątek od 17.00. Do chorych pójdziemy w I piątek od 8:15. Prosimy o zgłoszenie chorych w zakrystii.
 10. W sobotę, 3 maja, uroczystość NMP Królowej Polski. Msze Święte o godzinie 7:00, 9:00, 11:00 i 16:00. Zapraszamy na Gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, które rozpoczną się u nas uroczystą Msza Św. o 11:00, po Mszy św. uroczystość przy Pomniku Pokoleń. Mszy św. o 18:00 nie będzie.
 11. Zaproszenie z Gminy: Debata społeczna na temat „Działalność Instytucji i Służb w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Gminy Zawoja” 29 kwietnia w BCK o godz. 10:00. Więcej w gablocie.
 12. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

28 kwietnia – 4 maja 2014

Administrator, sobota 26 kwietnia 2014 - 14:03:26
Poniedziałek 7.00
dziękczynna w 35. rocznicę ślubu Heleny i Bronisława
+Bronisław Marek
Wtorek 18.00
+Petronela Dyrcz w 2. rocznicę i mąż Wincenty
+Aniela Kluska
Środa 7.00
za uczestników pogrzebu +Bronisława Marka
Czwartek
9.00 dziękczynna w 18. urodziny Moniki Smyrak
18.00 +Tadeusz Mirocha w 18. rocznicę śmierci i Stanisław
Piątek
7.00 dziękczynna za kanonizacje Jana Pawła II (od czcicieli Serca Jezusowego)
18.00 +Albina Pacyga i mąż Józef
Sobota
7.00 o zgodę i miłość w naszej Ojczyźnie (od czcicieli Matki Bożej)
9.00 +Zygmunt Surzyn w 8. rocznicę śmierci
11.00 za Ojczyznę
16.00 +Albina i Józef
Niedziela
7.00 +Stanisław Dyrcz
9.00 +Władysław Pacyga w 5. rocznicę śmierci i żona Emilia
11.00 za parafian
16.00 +Franciszek, Anastazja, Otylia, Wiktoria

20 kwietnia 2014

Zmartwychwstanie Pańskie

Administrator, niedziela 20 kwietnia 2014 - 00:12:14
 1. Tegoroczne Święta Wielkanocne poprzedzają kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II, która w całym blasku okaże nam wielkiego Rodaka. Niech Jego nauczanie o Zmartwychwstaniu Zbawiciela, który przez objawienia świętej Siostrze Faustynie, przypomniał, że jest Bogiem pełnym mocy i dobroci – doda otuchy w trudnych dniach pielgrzymowania na spotkania ze Zmartwychwstałym w Wieczerniku.
 2. Dodatkowa Msza św. o 13:00 w I i II dzień świąteczny.
 3. Jutro taca na potrzeby Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.
 4. Kanonizacja papieży bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II w przyszłą niedzielę w Święto Miłosierdzia Bożego, zamiast Mszy św. o 11:00 będzie Msza św. o 18:00. Czuwanie nocne przed kanonizacją z soboty na niedziele według przedstawionego planu. Od czwartku będą wieczorem szczególne modlitwy o godne i owocne przeżycie daru kanonizacji.
 5. W przyszłą niedzielę dzieci przyniosą w darach skarbonki „jałmużna postna” jako swój dar dla potrzebujących o godz. 9:00 lub na innych Mszach św.
 6. Parafialna Pielgrzymka do Katedry Wawelskiej 1 maja w czwartek w ramach Nowenny przed uroczystością Św. Stanisława, jest to rewizyta za wizytacje naszej parafii, która była jesienią. Wyjazd z pl. Jana Pawła II o godz. 8:30, powrót ok. 20:30. Koszt 20 zł, przy zapisie.
 7. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy: dlaczego człowiekowi nie wystarcza życie doczesne, ale chce żyć wiecznie; we Francji co roku tysiące dorosłych przyjmuje chrzest w Wigilię Paschalną. W „Małym Gościu” druga część magnesu z wizerunkiem św. Jana Pawła II i plakat na nabożeństwa majowe.
 8. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

22–27 kwietnia 2014

Administrator, niedziela 20 kwietnia 2014 - 00:06:54
Wtorek 18.00
o szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie, dla dziecka i mamy
+Bronisław Marek w 30. rocznicę śmierci.
Środa 7.00
+Bronisław Sikończyk
+Bronisław Marek
Czwartek 18.00
+Józef Pacyga w 5. rocznicę śmierci
dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże dla róży Marii Smyrak
Piątek 18.00
wypominkowa
dziękczynna w 30. rocznicę Ślubu Jana i Marii z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże
Sobota
7.00 +Bronisław Marek
18.00 +Stanisław Marek w 5. rocznicę śmierci
Niedziela, Święto Miłosierdzia Bożego
7.00 +Irena Brańka
9.00 dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny
16.00 dziękczynna w 45. rocznicę Ślubu Stanisława i Julianny Warta
18.00 za parafian, o przyjęcie owocne daru kanonizacji Jana Pawła II

Życzenia Wielkanocne

Wielkanoc 2014

Administrator, sobota 19 kwietnia 2014 - 23:58:15

Drodzy Parafianie,

tegoroczne Święta Wielkanocne poprzedzają kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II, która w całym blasku okaże nam wielkiego Rodaka. Niech Jego nauczanie o Zmartwychwstaniu Zbawiciela, który przez objawienia świętej Siostrze Faustynie, przypomniał, że jest Bogiem pełnym mocy i dobroci – doda otuchy w trudnych dniach pielgrzymowania na spotkania ze Zmartwychwstałym w Wieczerniku.

Przeżycia z tych wielkich, świętych wydarzeń niech przyniosą wiele światła do rozwiązywania codziennych spraw, a radość Wielkanocna pomaga w poszerzaniu dobra.

Radosnych, zdrowych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzy

ks. Krzysztof Strzelczyk, Wasz proboszcz

Nocne czuwanie przed kanonizacją Jana Pawła II

26/27 kwietnia 2014

Administrator, sobota 19 kwietnia 2014 - 23:53:46
21.00–22.00
Apel i rozpoczęcie czuwania
22.00–23.00
Młodzież
23.00–24.00
Modlitwa o świętość. Modlitwa w ciszy
u Steca, Limów, Rotnia, Ficki Dolne i Górne, u Wiechcia, Małysy, Szarleja i Fiedora – Barbara Zając
00.00–1.00
Miłosierdzie Boga w Jego dziełach. Modlitwa w ciszy
u Majerza, Wojtyczki, Kocura, Pacygi; Maryniaki, Buby Dolne i u Barana – Genowefa Syczik
1.00–2.00
Modlitwa z Maryją. Modlitwa w ciszy
u Zemlika i Skuty – Zofia Dyrcz
2.00–3.00
Modlitwa o świętość. Modlitwa w ciszy
Tokarne, Warty, Sucha Góra i Oblica – Stanisław Ficek
3.00–4.00
Miłosierdzie Boga w Jego dziełach. Modlitwa w ciszy
u Żurka, Buby Górne, u Palucha, Franczaka, Sitarza, Czarnego i Migasa – Helena Babiarczyk, Janina Smyrak, Maria Korzeniowska
4.00–5.00
Modlitwa o świętość. Modlitwa w ciszy
Sołtystwo – Maria Marszałek
5.00–6.00
Modlitwa z Maryją. Modlitwa w ciszy
Żywy Różaniec – Agata Fujak
6.30
Koronka do Miłosierdzia Bożego i zakończenie Adoracji
Idź do strony   <<        >>