Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

Rodzina Rodzinie

Apel rodziców Leny

Lena też chce chodzić jak inne dzieci. Pomóżcie jej stanąć na nogi.

piątek 04 marca 2016 - 21:10:54

Lena urodziła się w 7 września 2014 w Suchej Beskidzkiej. Przyszła na świat jako drugie nasze dziecko, poprzez poród naturalny. W pierwszych minutach otrzymała 7 pkt skali Agar, w kolejnych minutach 9 i 10 pkt. Po kilku dniach pobytu wypisano nas ze szpitala. Wraz z kartą informacyjną, w której postawiono diagnozę wrodzona wada rozwojowa podudzi i stóp oraz szmery na sercu, otrzymaliśmy skierowanie do Kliniki do Krakowa. Niestety poza podstawową pomocą, nie otrzymaliśmy żadnego innego wsparcia. Już wówczas wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko, wszystko, żeby ratować naszą córkę. Kilkakrotnie pojawiała się myśl, dlaczego nas to spotkało, ale również to, że zrobimy wszystko, by nasza córka stanęła na nogach. Udaliśmy się na prywatne konsultacje na Śląsk w celu szczegółowego rozpoznania choroby. W wyniku konsultacji już wiemy, że po obu stronach kończyn występują anomalie rozwojowe stóp tzw. układ stóp końsko-szpotawy, natomiast w prawej kończynie w odcinku dolnej części nogi, stwierdzono brak lub częściowy odcinek kości piszczelowej. Udaliśmy się również do Austrii na konsultację z dr. B. Paleya z Florydy. Podczas spotkania podjął się ratowania nóżek naszej córeczki, jednak koszt przewyższył nasze możliwości. Dzięki wsparciu i dobroci wielu osób, a także refundacji z NFZ, udało nam się uzyskać potrzebne pieniądze na pierwszy etap operacji. Lenka takich etapów operacji musi przejść aż cztery. Ma odbyć się również rekonstrukcja stawu kolanowego oraz kości piszczelowych prawej kończyny.

Obecnie, od 13 sierpnia, przebywamy w Stanach Zjednoczonych. 26 sierpnia odbyła się pierwsza operacja Lenki. Ten dzień był szczególnym dniem w naszym życiu, a najbardziej naszej Córeczki Lenki. Od tego dnia, jak i najbliższych dni, będzie zależeć czy Lenka stanie na nóżkach. Lenka przeszła już cztery operacje. Całe leczenie potrwa około 12 miesięcy w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do kraju konieczna będzie kosztowana rehabilitacja. Raz w roku Lenka będzie musiała odbyć konsultacje w USA. Naszą córeczkę czekają w przyszłości jeszcze 3 operacje (w wieku 4, 8 i 12 lat). Jedna operacja to prawie 8 miesięcy pobytu w USA. Dzięki tym operacjom nasza córka będzie mogła w przyszłości samodzielnie chodzić i funkcjonować jak każdy z nas. Niestety wysokie koszty leczenia szybko uszczuplają nasze marzenia, dlatego też my, rodzice Lenki, Anna i Marcin Cholewa apelujemy do Was już dziś o dalsze wsparcie na leczenie. Szukamy pomocy przejawiającej się we wszelakiej formie – poprzez pomoc finansową, zbiórkę plastikowych nakrętek, różnorodnych akcji i koncertów, podarunków rzeczowych, rzeczy przeznaczonych na licytację, udostępnienie sal i obiektów na działania dla Lenki, oddanie 1% z rozliczenia PIT, możliwość postawienia skarbonek. Każdego dnia walczymy o sprawność Lenki i wierzymy, że będzie ona biegać i skakać jak inne dzieci. Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą nam się uda. Chcemy wyrazić naszą wdzięczność za każdą złotówkę zebraną podczas poprzedniej zbiórki oraz prosić o dalsze wsparcie.

Za każdą, choć najmniejszą pomoc z całego serca dziękujemy.

Rodzice Lenki

28 lutego 2016

III niedziela Wielkiego Postu

niedziela 28 lutego 2016 - 21:49:32
 1. Dzisiejsza Ewangelia po raz kolejny wzywa nas do nawrócenia i przemiany życia. Opowiada nam jednocześnie o Bogu cierpliwym, który pragnie wspomagać nasze wysiłki i dążenia, by przynosiły jak najpiękniejsze owoce.
 2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w niedziele po 11:00 i w piątki o 16:30, gorzkie żale w niedzielę o 15:00, a także do lektury Pisma Świętego, prasy katolickiej, książek religijnych, które można nabyć przy prasie: Wszystko o chrzcie świętym wydanie z okazji 1050-Lecia Chrztu Polski po 6 zł, Ilustrowana Historia Kościoła Polskiego – 20 zł i inne pozycje.
 3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek zapraszamy na wieczorne nabożeństwo w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania. Adoracja Najświętszego Sakramentu do 18:30. Spowiedź w czwartek i piątek od godz.16.00.
 4. Do chorych z Komunią św. udamy się: w piątek od 8.30 (ks. proboszcz) i w sobotę (ks. wikariusz). Prosimy chorych zgłosić w zakrystii.
 5. Zebranie zelatorów Żywego Różańca odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 9:00.
 6. Dziękujemy za troskę o naszą świątynię.
 7. Baranki Wielkanocne będą rozprowadzane od przyszłej niedzieli.
 8. W „Gościu Niedzielnym” o postanowieniu poprawy, czyli o trzecim warunku dobrej spowiedzi św.; ponadto: wiele wskazuje na to, że przyjmując chrzest Mieszko I wierzył w Jezusa – nie polityka, a wiara skłoniły Mieszka do przyjęcia chrztu.
 9. W tym tygodniu patronują nam:
  • 4 marca – św. Kazimierz królewicz, gorliwy czciciel Eucharystii i Matki Bożej, który bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka.

29 lutego – 6 marca 2016

niedziela 28 lutego 2016 - 21:45:08
Poniedziałek 7.00
+Marek Kastelik
Wtorek 17.00
+Józef Marek w 24. rocznicę śmierci i żona Józefa; Klemens Marek
+Wiesława Zając w 16. rocznicę śmierci i dziadkowie
Środa 7.00
+Henryk Makoś
przebłagalna za nasze grzechy (od czcicieli św. Józefa)
Czwartek 17.00
+Julianna Smyrak w 1. rocznicę śmierci
+Teresa Kownacka w 1 rocznicę śmierci
Piątek
7.00 o miłosierdzie Boże dla zatwardziałych grzeszników
17.00 +Helena Dyrcz w 19. rocznicę śmierci i mąż Aleksander
Sobota
7.00 o Miłosierdzie Boże dla zatwardziałych grzesz. (od czcicieli Matki Bożej)
17.00 +Jerzy Pacyga w 1. rocznicę śmierci
Niedziela
7.00 +Wincenty i Anna Trzebuniak
9.00 +Tadeusz Przystaś w 1. rocznicę śmierci
11.00 za parafian, MW +śp. dr Henryk Świętek w 3. rocznicę (8 marca)
16.00 +Aleksander Dyrcz w 7. rocznicę śmierci

21 lutego 2016

II niedziela Wielkiego Postu

poniedziałek 22 lutego 2016 - 23:20:22
 1. Dziś Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem Miłosierni aż po krańce świata. Nasze ofiary do skarbony i puszek mają wspomóc misjonarzy. Można też pomóc wysyłając sms na numer 72032 o treści MISJE. Więcej informacji w gablocie.
 2. Trwa okres Wielkiego Postu, w którym Bóg wzywa nas do odnowy naszego życia. Okazja do spowiedzi św. codziennie 15 minut przed Mszą św. Droga Krzyżowa w piątek o 16.30 i w niedzielę po 11.00; Gorzkie Żale w niedzielę o 15.00.
 3. Zebranie Zespołu Charytatywnego we wtorek na plebani po Mszy św. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pomagać bliźnim.
 4. Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu na terenie byłego obozu w Oświęcimiu odbędzie się w sobotę 28 lutego; wyjazd o 8:30 z pl. Jana Pawła II. Zapisy dzisiaj w zakrystii z wpłatą 25 zł. Zapraszamy do II parafialnej pielgrzymki w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia.
 5. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy prawdziwą ucztę dla ducha: gorzkie żale na płycie dołączonej do „Gościa”, do słuchania w domu, w drodze do pracy, szczególnie dla tych, którzy nie mogą przyjść na nabożeństwo do kościoła. Ponadto: Rzym już dawno się tak nie modlił, pół miliona ludzi przybyło, by uczcić świętych spowiedników, w tym św. o. Pio.
 6. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 7. Wójt Gminy informuje o przystąpieniu do sporządzania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowani mogą składać wnioski do 31 marca br. Więcej szczegółów w gablocie.
 8. Podatki gruntowe będą przyjmowane u Sołtysów od 22 lutego do 15 marca.
 9. Ostatnio pożegnaliśmy zmarłych śp. + Stanisławę Spyrkę (66 lat), Stanisława Wartę (76 lat) i Marię Wronkę (54 lata). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

22–28 lutego 2016

poniedziałek 22 lutego 2016 - 23:09:56
Poniedziałek 7.00
Tadeusz Zguda (do pogrz.)
Wtorek 17.00
za uczestników pogrzebu śp. Stanisława Kawulaka
+Tadeusz Zguda (do pogrz.)
Środa 7.00
za chorych w naszej parafii
+Waleria Surzyn
Czwartek 17.00
o umocnienie duchowe i fizyczne dla Marii Buby
+Tadeusz Zguda (do pogrz.)
Piątek 17.00
+Emil Dyrcz w 31. rocznicę śmierci i żona Helena
+Zofia Łatka i mąż Emil w 15. rocznicę śmierci
Sobota
7.00 w 1. urodziny Oskara dziękczynna i o błogosławieństwo Boże
17.00 +Tadeusz Zguda (pogrz.)
Niedziela
7.00 +Tadeusz Zguda (od sąsiadów z r. Ficki Dolne)
9.00 +Julian Sitarz w 13. rocznicę śmierci
11.00 za parafian, MW +Mirosław Grausz
16.00 +Czesław Ficek w 22. rocznicę śmierci, Władysław i Stanisława Biela

14 lutego 2016

I niedziela Wielkiego Postu

poniedziałek 15 lutego 2016 - 21:54:08
 1. Droga Krzyżowa dziś po 11:00 i w piątek o 16:30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 15:00. Zapraszamy. Rekolekcje parafialne będą od 12 do 16 marca.
 2. Zapraszamy dzieci z rodzicami do przygotowania Skarbonek Wielkopostnych. Do tych skarbonek składajmy nasze ofiary umartwienia i dary dla ubogich. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego skarbonki przyniesiemy do kościoła i złożymy w procesji z darami.
 3. W czwartek przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II będziemy prosić o podjęcie dzieła naszego nawrócenia i przygotowania się młodzieży do spotkania na ŚDM w Krakowie.
 4. W piątek po wieczornej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa z uwielbieniem Miłosierdzia Bożego.
 5. W przyszłą niedzielę Dzień Modlitwy i Solidarności z Misjonarzami. Do puszek będziemy składać ofiary na działalność misyjną Kościoła.
 6. Zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej w intencji Trzeźwości Narodu na terenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu 27 lutego (w sobotę). Wyjazd o 8:30, koszt 25 zł, zapisy w zakrystii. O zgłoszenia prosimy już w tym tygodniu.
 7. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajduje się książeczka z rachunkiem sumienia, która stanowi wielką pomoc w dobrym przygotowaniu się do wielkopostnej spowiedzi św. Ponadto w przeczytamy o pierwszym w historii spotkaniu papieża z patriarchą moskiewskim. Jest również dostępny nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim książeczka o przygotowaniu do spowiedzi oraz rozmowa z Izą Paszkowską, która od 18 lat odpowiada na listy czytelników „Małego Gościa”. W zakrystii można jeszcze nabyć zdrapkę wielkopostną.
 8. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

15–21 lutego 2016

poniedziałek 15 lutego 2016 - 21:50:43
Poniedziałek 7.00
+Stanisław Kawulak
+Helena Marszałek w 28. rocznicę śmierci i mąż Stanisław
Wtorek 17.00
+Stanisław Szczurek (do pogrz.)
+Stanisław Kawulak (do pogrz.)
Środa 7.00
+Stanisław Kawulak (pogrz.)
+Ludwik Szarlej w 40. rocznicę śmierci i żona Antonina
Czwartek 17.00
+Helena Wronka (od Róży Heleny Makoś)
za uczestników pogrzebu śp. Stanisława Szczurka
Piątek 17.00
++z wypominek
+Stanisław Szczurek (do pogrz.)
Sobota
7.00 +Regina Wojtyczko i syn Staś
17.00 +Stanisław Kawulak (pogrz.)
Niedziela
7.00 +Bronisława Czarny w 6. rocznicę śmierci
9.00 o błogosławieństwo Boże w dorosłym życiu w 18. urodziny Marzeny Wronki, Weroniki Czarnej i Krzysztofa Wojtyczki
11.00 za parafian
16.00 +Antoni Sobaniak i żona Wiktoria

7 lutego 2016

V niedziela w ciągu roku

sobota 06 lutego 2016 - 22:42:31
 1. Rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, w ostatnią niedzielę karnawału, aby przypomnieć, że można być szczęśliwym bez chemicznych przyjaciół, bez odurzania się alkoholem i innymi używkami. Dziękujemy o. Jackowi Hubickiemu z Zakopanego za wygłaszane homilie i podjęcie tematu trzeźwości. Zapraszamy parafian na Pielgrzymkę Jubileuszu Miłosierdzia z uzależnionymi i ich rodzinami do Sanktuarium w Łagiewnikach 13 lutego w sobotę. Wyjazd z pl. Św. Jana Pawła II o godz. 10:00, powrót około godz. 19:00. Serdecznie zapraszamy. Zapisy w zakrystii i kancelarii z wpłatą 20 zł do środy. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 2. Nabożeństwo 40-godzinne rozpoczynamy po Mszy św. o 11:00, będzie trwało do wtorku.
 3. Msza Święta dla chorych i osób w podeszłym wieku połączona z uroczystym błogosławieństwem chorych we wtorek o godz. 11:00. Pół godziny przed Mszą Świętą będzie okazja do spowiedzi św. Po Mszy Świętej zapraszamy na spotkanie przy herbacie na plebanii. Rodziny prosimy o zajęcie się przywiezieniem chorych do kościoła.
 4. W najbliższą środę rozpoczniemy Wielki Post. Msze św. w Środę Popielcową w naszym kościele będą o 7:00, 9:00 i 17:00 z posypaniem głów popiołem. Taca w Środę Popielcową będzie przeznaczona na wyjazd naszej młodzieży na ŚDM w Krakowie.
 5. W Popielec obowiązuje post od potraw mięsnych wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy od 18. do 60. roku. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
 6. Zdrapka wielkopostna dla młodzieży i dorosłych będzie do pobrania u ministrantów. Każdego dnia będziesz mógł na niej znaleźć nowe wyzwanie.
 7. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o 16:30, w niedzielę po 11:00. Gorzkie Żale w niedziele o 15:00.
 8. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy: Dlaczego na krzyżach misyjnych wypisywano słowa: Ratuj duszę swoją? Ponadto: zdaniem lekarzy pigułki antykoncepcyjne bardzo szkodzą zdrowiu, czemu nikt nie bije na alarm? Poradnik dla młodych ojców: chłopcy czytają tak samo chętnie jak dziewczynki, gdy robią to w domu wspólnie z tatą.
 9. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 10. Zostań Dawcą szpiku, pomóż 14 Karolinie z Osielca, rejestracja w niedzielę 14 lutego w Osielcu i Makowie. Więcej informacji w gablocie.
 11. Biuro Pielgrzymkowe z Białki zaprasza na kolejne pielgrzymki i wycieczki do Włoch i Medjugorie.
 12. Zarząd Wspólnoty Leśnej w Skawicy zaprasza na walne zebranie sprawozdawcze w dniu 14 lutego 2016 roku o 10:00 w Sali OSP w Skawicy.
 13. Ostatnio pożegnaliśmy śp. Stanisława Wojtyczkę (69 lat). Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Zdrapka na Wielki Post

Wielki Post 2016

sobota 06 lutego 2016 - 21:58:47

Módl się za wszystkich prześladowanych za wiarę, Dziękuj zamiast narzekać – m.in. takie zadania znajdą ci, którzy zdecydują się na przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego ze Zdrapką Wielkopostną. Inicjatywę po raz drugi podejmują Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

Zdrapka Wielkopostna to propozycja na indywidualne 40-dniowe rekolekcje dla każdego wierzącego. Począwszy od 10 lutego, od Środy Popielcowej, aż do Poniedziałku Wielkanocnego pod każdym dniem na kalendarzu czekają różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich, które zaleca się w Wielkim Poście, czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa w duchu nowej ewangelizacji – informują pomysłodawcy zdrapki z Wspólnot Życia Chrześcijańskiego. Jak mówi Radosław Lebowski z WŻCh, wszystkie zadania są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. W tegorocznej edycji znajdują się np. polecenia typu: módl się za wszystkich prześladowanych za wiarę, dziękuj zamiast narzekać.

Zadania w zdrapce zachęcają do dziękczynienia, autorefleksji, do duchowego ubóstwa i włączenia jałmużny oraz modlitwy w nawyk dnia powszedniego. W miejscach gdzie istnieją np. parafie, to konkretna oferta dla tych wiernych, którzy są „zbyt zajęci”, aby przeżywać Wielki Post w sposób tradycyjny. Zresztą proponować zdrapkę można każdemu – przekonuje Radosław Lebowski. Zdrapka podąża także za tym, co dzieje się równolegle do okresu Wielkiego Postu: X Zjazd Gnieźnieński z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, akcja Jałmużna wielkopostna Caritas, przygotowania do ŚDM. Stąd będzie można spotkać zadania typu: Post za Ojczyznę: dzisiaj zjedz mniej albo X Zjazd Gnieźnieński i 1050-lecie Chrztu Polski: podaruj prezent chrzestnemu/chrześniakowi. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej zdrapka.wzch.org.pl.

8–14 lutego 2016

sobota 06 lutego 2016 - 21:40:13
Poniedziałek 17.00
++w czyśćcu cierpiący
intencja własna
Wtorek
11.00 w intencji chorych
17.00 +Helena Wronka (do pogrz.); +Stanisława Sikończyk
Środa Popielcowa
7.00 +Stanisław Szczurek (pogrz.)
9.00 +Tadeusz Barzak
17.00 ++w czyśćcu cierpiący
Czwartek 17.00
+Stanisław Kawulak (pogrz.)
+Stanisława Łysoń w 5. rocznicę śmierci
Piątek 17.00
+Leonora Pacyga w 30. rocznicę śmierci i mąż Wincenty
Stanisław Szczurek (pogrz.)
Sobota
7.00 +ks. Stanisław Szarlej w 31. rocznicę śmierci i siostra Stefania
17.00 +Mateusz Korzeniowski w 5. rocznicę śmierci
Niedziela
7.00 +Zenon Ficek w 20. rocznicę śmierci
9.00 +Zofia Kaczmarczyk w 3. rocznicę śmierci i mąż
11.00 za parafian
16.00 +Tadeusz Wojtyczko w 2. rocznicę śmierci
Idź do strony   <<        >>