Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

Rodzina Rodzinie

Świąteczne Kolędowanie

18 grudnia 2015

poniedziałek 04 stycznia 2016 - 22:07:33

W tym roku już po raz drugi włączyliśmy się w akcję Fundacji Ekologicznej ARKA. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej otrzymaliśmy trzy choinki, które przekazaliśmy do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, na Oddział Paliatywny Szpitala oraz do Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim.

Podczas naszych wizyt udekorowaliśmy podarowane choinki ozdobami wykonanymi przez dzieci, które uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panie B. Świerkosz, I. Wirtel i E. Wiciarz. Przedstawiliśmy również krótki bożonarodzeniowy program artystyczny wraz z kolędowaniem przygotowany przez panią A. Marek i klasę V a.

Dzieci na oddziale paliatywnym dla pensjonariuszy wykonały gazetkę świąteczna i odwiedziły Zakład Opieki Leczniczej, w którym również kolędowali osobom starszym. Radości i wzruszeń było co nie miara!

Dodatkowo w DPS pomogliśmy przystrajać pomieszczenia i przygotowaliśmy ozdoby, które będą w pokojach pensjonariuszy. Dzięki temu wspólnie z mieszkańcami DPS-u stworzyliśmy prawdziwy nastrój świąteczny.

Każde miejsce, które odwiedziliśmy było dla nas niepowtarzalne i wyjątkowe, każde budziło wiele emocji, w każdym z nich radość przeplatała się ze łzami i wzruszeniem. Dla nas to bezcenny czas, który bardzo pozytywnie wpływa na naszych uczniów, ukazując im prawdziwe wartości, pogłębia ich wrażliwość i przedstawia sens ludzkiego życia. Młodzież uzmysławia sobie jak istotne jest to, co możemy uczynić dla drugiego człowieka.

Opiekunowie: Barbara Świerkosz, Iwona Wirtel, Ewa Wiciarz, Anna Marek

3 stycznia 2016

II niedziela po Narodzeniu Pańskim

sobota 02 stycznia 2016 - 20:20:08
 1. W środę uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze św. w naszym kościele jak w niedziele, o godz. 7:00, 9:00, 11:00 i 16:00. Błogosławieństwo kredy i kadzidła na wszystkich Mszach. W naszej Ojczyźnie od kilku lat w dużych parafiach jest organizowany Orszak Trzech Króli, prosimy dzieci, aby na Msze św. o 11:00 przyszły w strojach królewskich, z koroną na głowie.
 2. W przyszłą niedzielę stowarzyszenie „Nasza Skawica” będzie dziękować Bogu za 5 lat istnienia; o godz.16:00 będzie przewodniczyć w śpiewie podczas liturgii. Zapraszamy do wspólnego kolędowania.
 3. W naszej parafii trwa kolęda.
 4. Zdjęcia z jubileuszu 25-lecia małżeństw w gablocie i w kiosku „Plus”.
 5. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” przeczytamy: od 8 grudnia ubiegłego roku w sądach kościelnych obowiązują nowe przepisy w procesach o nieważność małżeństwa. Doniesienia mediów, w których mało kto rozumie specyfikę kanonicznych procesów, mogą powodować dezorientację. Z numeru dowiemy się czego naprawdę dotyczy reforma papieża Franciszka.
 6. Wszystkich, którzy mają problem z alkoholem i niepokoją się o siebie lub o kogoś bliskiego zapraszamy do uczynienia pierwszego kroku by uporać się z tym problemem i odwiedzenia punktu konsultacyjnego. Punkt konsultacyjny jest czynny w pierwszy wtorek każdego miesiąca w godzinach 11:00–13:00 w salce Remizy OSP.
 7. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

4–10 stycznia 2016

sobota 02 stycznia 2016 - 20:13:53
Poniedziałek 7.00
+Józefa Ficek (pogrz.)
+Czesław Czarny
Wtorek 7.00
+Danuta Łysoń w 4. rocznicę śmierci i mąż Józef
o Boże błogosławieństwo dla Róży Jadwigi Skarbek i ich rodzin
Środa – Objawienie Pańskie (Trzech Króli)
7.00 +Stanisław Małysa w 1. rocznicę śmierci
9.00 +Władysław i Helena Pająk, MW dziękczynna i o Boże błogosławieństwo w 80. urodziny Anny Dyrcz
11.00 za parafian
16.00 za uczestników pogrzebu śp. Józefy Ficek
Czwartek 7.00
+Józef Szafraniec i rodzice
+Kazimierz Stec (pogrz.)
Piątek 7.00
+Krystyna Wronka w 14. rocznicę śmierci
+Jerzy w 25. rocznicę śmierci i matka Stefania
Sobota
7.00 +Jerzy Szafraniec (pogrz.); +Sylwester Wojtyczko
17.00 +Matylda Makoś i z rodziny Szkolników
Niedziela
7.00 +Stanisław Dyrcz w 1. rocznicę śmierci
9.00 +Emilia Pacyga w 13. rocznicę śmierci i mąż Władysław
11.00 za parafian
16.00 dziękczynna za 5 lat „Naszej Skawicy” i o dalsze błogosławieństwo Boże

27 grudnia 2015

Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

sobota 26 grudnia 2015 - 21:53:00
 1. W czwartek, 31 grudnia, w ostatni dzień roku zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne o godz. 17:00. Zechciejmy włączyć się w to dziękczynienie na koniec roku, aby z godnością rozpocząć nowy rok 2016 ogłoszony przez Sejm Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
 2. W piątek Nowy Rok, Uroczystość Bożej Rodzicielki. Będzie to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój i I piątek. Ze względu na uroczystość nie ma postu. Porządek Mszy św. o 9:00, 11:00, 13:00 i 16:00 (nie będzie o 7:00, ale za to będzie o 13:00).
 3. Spowiedź codziennie przed Mszą św. Osoby, które były do spowiedzi przed świętami, przyjmując Komunie św. w I piątek mogą zyskać odpusty I piątku. W sobotę oddajemy się Niepokalanemu Sercu Maryi zwłaszcza rano na Mszy św. o 7:00.
 4. Od jutra rozpoczyna się kolęda. Woda święcona do pobrania w przedsionku. Na stole przygotujmy krzyż, świece, Pismo św., zeszyty z religii, indeksy katechizacji. Podczas kolędy zaniesiemy Foldery Światowych Dni Młodzieży, zawierające deklaracje zakwaterowania młodych w 2016 roku.
 5. Rada Sołecka zaprasza na powitanie Nowego Roku na pl. Św. Jana Pawła II. Prosimy o godne zachowanie i dawanie dobrego przykładu dzieciom i młodzieży.
 6. Dziękujemy za piękny wystrój naszej świątyni, za dbanie o jej czystość.

27 grudnia 2015 – 2 stycznia 2016

sobota 26 grudnia 2015 - 21:48:17
Poniedziałek 7.00
+Piotr Rak (pogrz.)
intencja własna
Wtorek 7.00
+Józefa Ficek (pogrz.)
+Czesław Czarny (pogrz.)
Środa 7.00
+Józefa Ficek (pogrz.)
+Czesław Czarny (pogrz.)
Czwartek
7.00 +Aniela i Stanisław Konior
17.00 dziękczynna za 2015 rok i +Eugeniusz i Mieczysław
Piątek – Nowy Rok
9.00 +Zdzisław Smyrak w 28. rocznicę śmierci
11.00 dziękczynna w 1. urodziny Natalki, MW w 1. urodziny Nadii Barcik
13.00 za parafian, o zdrowie i błogosławieństwo Boże w Nowym Roku (od czcicieli Serca Jezusowego)
16.00 +Czesław Czarny (pogrz.)
Sobota
7.00 o opiekę Matki Bożej dla Jej czcicieli (od czcicieli Matki Bożej)
17.00 +Kazimierz Stec (pogrz.)
Niedziela
7.00 +Otylia i Edward, Maria Marek; Jan i Maria, Franciszek Wrona
9.00 dziękczynna i o błogosławieństwo Boże w 40. rocznicę ślubu Bronisława i Stanisławy Kaczmarczyk
11.00 za parafian, MW roczek Karol Smyrak
16.00 dziękczynna w 1. urodziny Julii Zemlik

25 grudnia 2015

Narodzenie Pańskie

środa 23 grudnia 2015 - 21:32:49
 1. Życzymy, niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas.
 2. Dziś i w II dzień świąt dodatkowa Msza św. o 13:00, prosimy o poinformowanie o tym gości.
 3. W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, w sobotę, czcimy Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Taca będzie zbierana na potrzeby Uniwersytetu Św. Jana Pawła II w Krakowie.
 4. W niedzielę obchodzimy święto Świętej Rodziny. Srebrny jubileusz małżeństw w naszej parafii o 9:00. Zapraszamy wszystkie małżeństwa zawierane w 1990 roku. Po Mszy św. Zapraszamy srebrnych Jubilatów na spotkanie przy stole na plebani.
 5. Zespół „Zbójnik” będzie śpiewał w niedzielę o godz. 11:00. Zaprasza do wspólnego śpiewu kolęd.
 6. Dziękujemy wszystkim, którzy całym sercem zaangażowali się w akcje Choinka marzeń. Wszystkie bombki z choinki marzeń w krótkim czasie zostały zerwane i marzenia dzieci ufamy zostały spełnione.
 7. Od poniedziałku rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Woda święcona do pobrania w przedsionku. Na stole przygotujmy także krzyż, Pismo św., zeszyty z religii, indeksy katechizacji. Podczas kolędy zaniesiemy foldery Światowych Dni Młodzieży zawierające deklaracje zakwaterowania młodych w 2016 roku. Zwracamy się z gorącą prośbą o otworzenie drzwi swoich domów w dniach 25 lipca – 1 sierpnia 2016.

Choinka Marzeń

grudzień 2015

środa 23 grudnia 2015 - 21:25:50

13 grudnia w naszej parafii ruszyła akcja „Choinka Marzeń” zainicjowana przez księdza proboszcza Krzysztofa Strzelczyka. W ramach akcji można było spełnić marzenia dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zenona Klemensiewicza w Skawicy. Choinka Marzeń została umieszczona w kościele, na której znalazło się 14 papierowych bombek z marzeniami dzieci. Spełniający marzenie zrywał bombkę i kupował prezent. Na zabranie bombek nie trzeba było długo czekać. Ludzi dobrych serc i chętnych do pomocy drugiemu człowiekowi nie brakowało!

Zebrane prezenty zostały dostarczone do każdego dziecka. Radości z otrzymanych prezentów w oczach dzieci nie sposób opisać. Wszystkie prezenty były trafione. Dzieci i rodzice cieszyli się bardzo i do końca nie wierzyli, że ich marzenie się spełni. A jednak!

Dziękujemy z całego serca sponsorom paczek i składamy życzenia zdrowych i spokojnych Świąt pełnych magii i miłości.

Koordynator akcji: Ewa Wiciarz

Uczniowie naszej szkoły w Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim

27 listopada 2015

środa 23 grudnia 2015 - 21:11:45

Dnia 27 listopada po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. Tym razem było to spotkanie ze Świętymi Patronami uczniów naszej szkoły. Każdy z nich przebrany był w odpowiedni strój i prezentował napisany przez siebie, w formie wiersza, życiorys swojego Patrona. Uczniowie prezentowali również własne układy taneczne do piosenek o Świętych. Następnie dwa czteroosobowe zespoły wybrane spośród pensjonariuszy DPS-u rozpoczęły między sobą rywalizację. Mieli za zadanie rozwiązać zagadki dotyczące Świętych, a także przyporządkować imię Świętego do właściwego opisu. Nie zabrakło również konkurencji zręcznościowych. Mieszkańcy świetnie radzili sobie z zadaniami. Walka zakończyła się remisem obu drużyn. Była także okazja do wspólnych rozmów i miłego spędzenia czasu przy słodkim poczęstunku.

Opiekunowie: Barbara Świerkosz, Ewa Wiciarz, Iwona Wirtel

20 grudnia 2015

IV niedziela Adwentu

sobota 19 grudnia 2015 - 18:54:58
 1. Odwiedziny chorych w Wigilię od 8:30. Chorych zgłaszamy w zakrystii. W styczniu nie będzie odwiedzin.
 2. Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przy bocznym ołtarzu.
 3. Zebranie Zespołu Charytatywnego w poniedziałek po roratach.
 4. W wigilię ostatnie roraty o 7:00. Wigilia niech będzie czasem pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Wieczerzę wigilijną rozpocznijmy od Ewangelii o Bożym Narodzeniu. O północy na rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Pasterka w intencji całej wspólnoty parafialnej. Taca z Pasterki jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia SOS.
 5. Pamiętajmy, że w wigilię zalecany jest post. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią.
 6. W I i II dzień świąt Bożego Narodzenia dodatkowa Msza św. o 13:00; prosimy o poinformowanie gości.
 7. Wizyta duszpasterska, kolęda rozpocznie się zaraz po Świętach. Podczas tegorocznej kolędy zaniesiemy ponownie Foldery Światowych Dni Młodzieży, zawierające deklaracje zakwaterowania młodych w 2016 roku. Zwracamy się z gorącą prośbą o otworzenie drzwi swoich domów w dniach 25 lipca – 1 sierpnia 2016.
 8. Dziś „Gość Niedzielny” jest wydaniem świątecznym podwójnym w cenie 7 zł, a w nim Dodatek specjalny – Jak świętować Wigilię? z Modlitwą Jubileuszowego Roku Miłosierdzia oraz modlitwą za ubogich. Jest również nowy „Mały Gość Niedzielny”.
 9. Pożegnaliśmy ostatnio śp. Stanisława Szczurka (85 lat) i Stanisława Kawulaka (79 lat). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 10. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

21–27 grudnia 2015

sobota 19 grudnia 2015 - 18:47:16
Poniedziałek
7.00 +Wiesław Wilk i żona Ewa w 18. rocznicę śmierci
17.00 w intencji własnej
Wtorek
7.00 +Piotr Rak (pogrz.)
17.00 dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo za przyczyną Maryi dla Marka Peny
Środa
7.00 +Joanna Pacyga w 19. rocznicę śmierci
17.00 +Edward Pena w 41. rocznicę śmierci
Czwartek 7.00 – Wigilia
+Bolesław Pacyga i rodzice
+Adam Pacyga
Piątek – Boże Narodzenie
0.00 za parafian
7.00 dziękczynna w 20. rocznicę ślubu Jana i Beaty Marek z prośbą o Boże błogosławieństwo
9.00 +Józef Zajda w 2. rocznicę śmierci
11.00 +Helena Wronka (pogrz.)
13.00 +Wincenty i Stefania Ficek, Czesław i Tadeusz
16.00 +Władysław Deja, żona Józefa, Jan Kaczmarczyk
Sobota – Św. Szczepana
7.00 dziękczynna za cały mijający rok
9.00 +Stanisław Smyrak w 21. rocznicę śmierci
11.00 +Tadeusz Przystaś
13.00 dziękczynna za rok 2015 i o błogosławieństwo Boże w Nowym Roku od spółki Hydroenergetycznej
16.00 dziękczynna za rok 2015 i o błogosławieństwo Boże w Nowym Roku dla rodziny Józefa i Małgorzaty
Niedziela
7.00 +Emilia Trzebuniak w 2. rocznicę śmierci
9.00 w intencji srebrnych jubilatów małżeństw z roku 1990
11.00 za parafian, dziękczynna za 2015 rok (od czcicieli św. Józefa)
16.00 +Stanisław Fujak w 15. rocznicę śmierci
Idź do strony   <<        >>