Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu

18 marca 2017, Oświęcim

sobota 01 kwietnia 2017 - 09:20:37

W sobotę 18 marca udaliśmy się z księdzem seniorem Kazimierzem Bubą do Auschwitz II-Birkenau, by uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu; z naszej parafii pojechało 54 osób.

W tym roku miała ona wyjątkowy charakter. Nabożeństwo odbyło się w 25 rocznicę ustanowienia Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wtedy też ks. prałat Władysław Zązel z Kamesznicy został diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości. Dostojny jubilat powiedział: Kończy się mój Pontyfikat, ale nie kończy się miłość do całego ruchu i miłość do człowieka. Pan kocha się w rozmaitościach. Każdy z nas jest inny. Myślą wróćmy do tych, którzy tu byli na co dzień. Pogoda nam dzisiaj nie sprzyja. Prowadzący przywołał wspomnienie z wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainie, kiedy to Ojciec Święty zaśpiewał Nie lyj dyscu, nie lyj, bo cię tu nie trzeba. Nagle nastąpiła poprawa pogody. Wierzymy, że Pan Bóg czuwa i wysłuchał naszych modlitw, gdyż zaraz po tym wyjrzało słońce.

Panie Jezu, pragniemy iść z Tobą droga krzyżową i rozważając Twoją Mękę błagać, abyś w swoim nieskończonym miłosierdziu ulitował się nad tymi, którzy przez swoje pijaństwo, powodują ogrom cierpień i nieszczęść w rodzinach, społeczeństwie. Bolesna Matko, Matko Miłosierdzia, ulituj się nad polskim narodem, który cierpi z powodu plagi pijaństwa.

Na dwukilometrowej trasie, wśród ruin krematoriów, obok baraków, rozważaliśmy Mękę Pańską, odmawiając Tajemnice Bolesne Różańca Świętego. Wsłuchani w słowa z „Dzienniczka” apostołki Miłosierdzia Siostry Faustyny, przemierzaliśmy od Bramy Śmierci całą Golgotę naszych czasów. W obozie miało miejsce podeptanie oznak człowieczeństwa zbudowane na okrucieństwie. Ojciec Maksymilian Kolbe odniósł tutaj duchowe zwycięstwo. Od 1942 roku deportowano tu ludzi ze wszystkich krajów okupowanych przez Hitlera, głównie Żydów. Zabijano ich w komorach gazowych Cyklonem B, a noworodki topiono w beczkach i rzucano szczurom na pożarcie.

W tym roku wysłuchaliśmy 18 świadectw walki z nałogiem. Mówili o upadkach i zwycięstwach duchowych w swoim życiu. Janek z tarnowskiego Apostolatu Trzeźwości mówił: Tu, w tym miejscu ludzie chcieli żyć. Ja 4 kwietnia 1992 roku postawiłem sobie pytanie: co ja w życiu zrobiłem?. Dziękował Bogu za 25 lat abstynencji, za wytrwałość, za poznanie Apostoła Trzeźwości Ks. Zązla. Bracia, trzeźwymi bądźcie. Pan czuwa – podsumował prowadzący spotkanie.

Przy Rampie głos zabrał Janek, trwający w abstynencji 14 lat. Moje serce chce tu powrócić. Cud, że przestałem pić. Trzy dni temu pożegnałem ojca, z czcią go pożegnałem. Dzięki Wam jestem tu i jestem trzeźwy. To jest łaska, muszę o nią dbać i pielęgnować do końca życia. Mam wsparcie w Was, w Waszej modlitwie.

Z kolei Marian z Radzymina mówił: Jestem tu z Wami, pierwszy raz. 10000 dni bez alkoholu. Udało mi się wyrwać ze szponów uzależnienia. Byłem pijanym bydlakiem. Dzisiaj jestem w cudownym towarzystwie i cudownie zmieniam swoje życie. Działam we wspólnocie AA 27 lat.

Przy Bloku Karnej Kompanii świadectwo dał Olek nie pijący 15 lat. Jeździłem pijany, byłem potencjalnym mordercą, pewnego wieczoru stałem pod drzwiami knajpy i prosiłem Boga o pomoc. Poszedłem do Ośrodka, gdzie otrzymałem pomoc od terapeutki, nieżyjącej już Bożenki, która czuwała przy mnie żebym wytrzeźwiał. Dzisiaj modlę się z Wami, jest ze mną Janek Jordanek terapeuta, małżonka chora jest ze mną. Prosząc Boga – wierzcie mi, można wyjść z nałogu.

Kolejne świadectwo dała nam Basia: Zmieniam się małymi kroczkami. Jestem owocem dróg krzyżowych, tych ludzi, co modlą się za tych, co błądzą. Moje dzieci przeszły przy mnie piekło. Teraz uczę ich różańca. Zaczęłam się modlić za nie. Wielu ludzi błądzi, ale Bóg wspiera ich. Moim życiowym motto stało się „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Barbara z Przemyśla po raz trzynasty uczestniczyła w drodze. Nie pije już od 19 lat. Nie umiałam przestać pić, brałam środki nasenne, byłam uzależniona od własnej głupoty. Mojego dzieciństwa nie było. Opiekowałam rodzeństwo, potem miałam szóstkę własnych dzieci, które trafiły do domów dziecka. Po trzynastu latach picia, pewnego dnia dostałam błogosławieństwo od Ks. Władysław Zązla. Zaczęłam nową drogę, szansę na drugie życie. Żyłam z chorobą alkoholową. Ktoś powiedział: „nie wiesz ile lat będziesz żyć. Co się tak dołujesz?”. Trwanie w grzechu i odchodzenie od Boga jest powodem do łez. Dzisiaj modlę się z dwiema córkami i wnuczkiem. Dziękuję za to, że jesteście ze mną – mówiła.

Następnie udaliśmy się na Mszę Św. koncelebrowaną z udziałem kilkunastu kapłanów do kościoła Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Homilię wygłosił O. Oskar Puszkiewicz, sekretarz KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i odczytał list ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ksiądz Władysław Zązel zaprosił wszystkich uczestników spotkania modlitewnego na wrześniowy Narodowy Kongres Trzeźwości w Warszawie Ku trzeźwości narodu. Jego tematem jest troska o trzeźwą rodzinę, promocja abstynencji i ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu.

Przedstawicielki z Bractwa Trzeźwości wręczyły kwiaty i podziękowały ks. Władysławowi za posługę diecezjalnego kapelana trzeźwości.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Świętego Józefa u Ojców Karmelitów w Wadowicach, w obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski – dar Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono szkaplerz Jana Pawła II i relikwie Św. Rafała Kalinowskiego. W bocznej kaplicy mieści się woskowa figura Św. Teresy. Odwiedziliśmy celę, w której pracował i umarł Święty Rafał.

MG, uczestniczka pielgrzymki

26 marca 2017

IV niedziela Wielkiego Postu

niedziela 26 marca 2017 - 22:21:05
 1. Postanowieniem Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego ks. Grzegorz Durbas został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w Skawicy, w tym od nauczania religii z dniem 20 marca. Tymczasowo katechizację w miejsce odwołanego księdza wikariusza przejmują pani katechetka i ks. proboszcz.
 2. Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w najbliższą sobotę o godz. 17:30 Adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą św. o 18:00 z nauką dla dorosłych, młodzieży szkół średnich, studentów, młodzieży pracującej i poszukującej pracy. Prosimy o zapoznanie się z programem rekolekcji. Za tydzień prosimy, aby dorośli przyszli na godzinę 7:00; młodzież na godz. 9:00; szkoła podstawowa (do klas VI) na 11:00. Zapraszamy do gorliwego uczestnictwa w rekolekcjach, w Roku Jubileuszu 300. Rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej patronki naszej parafii.
 3. Zapraszamy do udziału w przygotowaniu śpiewów Wielkiego Tygodnia dziewczęta od klasy piątej, z gimnazjum, szkół średnich i studiujące. Próby w niedziele o godz. 14:00 w salce parafialnej.
 4. Baranki Wielkanocne są do nabycia przy bocznym ołtarzu. Do Caritas w Krakowie parafia przekazuje 6 zł od każdego baranka. Ofiary za baranki powyżej 6 zł zasilą fundusz Zespołu Charytatywnego naszej parafii.
 5. Po zmianie czasu msze św. wieczorne w tygodniu o 18:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30, w niedzielę po 11:00.
 6. Różaniec w Roku Fatimy w czwartek o 17:30. Przewodniczy Róża Zofii Piaseckiej.
 7. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu od kolejnych osiedli: u Steca, Limów, u Fiedora, Małysy, Migasowo, u Palucha, Tokarne.
 8. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 9. Zapraszamy do lektury książek katolickich (które można je nabyć przy prasie), Gościa Niedzielnego i tygodnika Źródło.
 10. Świetlica Środowiskowa oraz Świetlica Wiejska serdecznie zapraszają na kiermasz wielkanocny rękodzieła, który odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia w godzinach 8:00–14:00 w budynku OSP w Skawicy.
 11. Komunikat: Prace zlecone przez Powiat Suski dotyczące ewidencji gruntów i budynków na terenie Skawicy rozpoczną się jutro (28 marca), będzie je prowadzić firma z Gorlic. Więcej informacji w gablocie i na plakatach.

27 marca – 1 kwietnia 2017

niedziela 26 marca 2017 - 22:13:05
Poniedziałek 7.00
+Maria Gancarczyk i mąż Stanisław
Wtorek 18.00
+Władysław Ficek, żona Stefania i córka Józefa
+Edward Szafraniec w 7. rocznicę śmierci
Środa 7.00
+Józef Pytraczyk (od Róży Stanisławy Pacygi)
Czwartek 18.00
+Maria Szafraniec w 28. rocznicę śmierci
+Mieczysław Kaczmarczyk w 4. rocznicę śmierci i matka Marianna
Piątek 18.00
dziękczynna i o błogosławieństwo Boże w 1. rocznicę ślubu Katarzyny i Grzegorza Mazur
+Wiesława Zając i jej dziadkowie
Sobota
7.00 +Kazimierz Gigoń w 8. rocznicę śmierci i syn Józef
18.00 o nawrócenie zatwardziałych grzeszników (od czcicieli Matki Bożej); +Adam Pacyga w 14 rocznicę śmierci
Niedziela
7:00 dziękczynno-błagalna z prośbą o Bożą opiekę dla rodziny Marków
9:00 o błogosławieństwo Boże dla Mai Karcz w 1. rocznicę urodzin
11.00 za parafian
16:00 +Maria Jordanek w 1. rocznicę śmierci i mąż Stanisław

Rekolekcje Parafialne

1–5 kwietnia 2017, przewodniczy Ojciec Paulin Krzysztof Rodak

niedziela 26 marca 2017 - 22:06:58

1 kwietnia, sobota

17:30
Adoracja Najświętszego Sakramentu
18:00
Msza św. z nauką dla dorosłych, młodzieży szkół średnich i studentów

2 kwietnia, niedziela

7:00
Msza św. z nauką dla dorosłych; po Mszy św. nauka stanowa dla mężczyzn
9:00
Msza św. z nauką dla młodzieży gimnazjalnej, szkół średnich i starszej
11:00
Msza św. z nauką dla dzieci (do kl. VI)
15:00
Gorzkie Żale z kazaniem
16:00
Msza św. bez kazania; po Mszy św. nauka stanowa dla kobiet

3 kwietnia, poniedziałek

8:00
Msza św. dla dorosłych i młodzieży szkół średnich i starszej, adoracja Najświętszego Sakramentu
10:00
Msza św. z nauką dla dzieci (do kl. VI)
11:30
Msza św. z nauką dla gimnazjum
18:00
Msza św. dla dorosłych i młodzieży szkół średnich i starszej, adoracja Najświętszego Sakramentu

4 kwietnia, wtorek – Dzień Spowiedzi Świętej

7:30
Adoracja Najświętszego Sakramentu
8:00
Msza św. dla dorosłych i młodzieży szkół średnich i starszej
9:00–12:00
Spowiedź święta (przerwa 10:30–11:00)
12:15
Msza święta dla szkoły podstawowej i gimnazjum
14:30–18:00
Spowiedź święta (przerwa 16:00–16:30)
18:00
Msza św. z nauką ogólną, adoracja Najświętszego Sakramentu

5 kwietnia, środa – zakończenie rekolekcji

8:00
Msza św. dla dorosłych, chorych z udzielaniem sakramentu chorych
10:00
Msza św. z nauką dla dzieci (do kl. VI)
11:30
Msza św. z nauką dla gimnazjum
14:00
Odwiedziny chorych
18:00
Msza św. dla dorosłych i młodzieży szkół średnich i starszej, adoracja Najświętszego Sakramentu

19 marca 2017

III niedziela Wielkiego Postu

niedziela 19 marca 2017 - 09:22:18
 1. Dzisiaj przypada 4. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Franciszka oraz 21. rocznica święceń biskupich ks. kard. Stanisława Dziwisza. Pamiętajmy w modlitwie.
 2. Jutro liturgicznie będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP (przesunięta na poniedziałek ze względu na niedzielę).
 3. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w niedziele po 11:00 i w piątki o 16:30, gorzkie żale w niedzielę o 15:00, a także do lektury Pisma Świętego, prasy katolickiej, książek religijnych, które można nabyć przy prasie. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy formularz, na którym możesz złożyć podpis i włączyć się w obronę rodziny złożonej z mamy, taty i dzieci. To kolejna akcja w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. W „Małym Gościu Niedzielnym” znajduje się skarbonka na Jałmużnę Wielkopostną oraz przeczytamy wszystko o jałmużnie; dowiemy się również jak dzisiaj żyją dzieci w Aleppo i jak można im pomóc.
 4. Różaniec w roku 100. Jubileuszu Fatimy w czwartek o 16:30. Przewodniczy róża Stanisława Pacygi (Baranowo).
 5. Zebranie Duszpasterskiej Rady Parafialnej w najbliższy piątek, rozpoczęcie Mszą św. o 17:00.
 6. W sobotę 25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Zapraszamy do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji na Mszy św. o 17:00. Deklaracje znajdują się przy prasie.
 7. Baranki Wielkanocne będą rozprowadzane od przyszłej niedzieli.
 8. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu od osiedla Czarnowo, Sołtystwo, Majerzowo, u Wojtyczki. Bóg zapłać!
 9. Dziękujemy za troskę o naszą świątynię.

Zaproszenie na zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej

24 marca 2017

niedziela 19 marca 2017 - 09:16:36

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Zapraszam na zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej w piątek 24 marca na plebanii o godz. 17:45 (rozpoczęcie Mszą św. o 17:00).

Plan zebrania:

 1. Sprawozdanie z ostatniej Rady (4 listopada 2016).
 2. Sprawozdanie duszpasterskie.
 3. Rekolekcje Parafialne (1–5 kwietnia 2017).
 4. Kalendarium parafialne.
 5. Plany gospodarcze we współpracy z Gminą (poprawa infrastruktury: dojazd do kościoła, nowa brama i ogrodzenie z symbolami papieskimi, sanitariaty).
 6. Propozycje, uwagi.
Skawica, dnia 18 marca 2017

20–26 marca 2017

niedziela 19 marca 2017 - 09:15:56
Poniedziałek 7.00
+Stanisław Zemlik
+Apolonia Kawulak
Wtorek 17.00
+Józef Zajda
+Mieczysław Basiura
Środa 7.00
+Tadeusz Strzelczyk w 18. rocznicę śmierci
+Jacek Bartyzel
Czwartek 17.00
+Maria Buba w 1. rocznicę śmierci
+Czesław Pacyga w 10. rocznicę śmierci
Piątek 17.00
+Waleria Surzyn w 4. rocznicę śmierci i syn Zygmunt w 11. rocznicę
+Mieczysław Basiura
Sobota – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia
7.00 +Wincenty Pacyga w 27. rocznicę śmierci; +Waleria Surzyn w 4. rocznicę śmierci i syn Zygmunt
17.00 +Józef Pacyga w 12. rocznicę śmierci i żona Albina
Niedziela
7:00 +Stanisław Kozina w 1. rocznicę śmierci
9:00 +Bronisław Dańczak w 1. rocznicę śmierci
11.00 za parafian
16:00 +Stanisław Juszczynka w 6. rocznicę śmierci

12 marca 2017

II niedziela Wielkiego Postu

niedziela 12 marca 2017 - 18:39:49
 1. Dziś Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami Gdzie misjonarze – tam nadzieja. Nasze ofiary do puszek mają wspomóc misjonarzy. Można też pomóc wysyłając sms na numer 72032 o treści MISJE. Więcej informacji w gablocie.
 2. Trwa okres Wielkiego Postu, w którym Bóg wzywa nas do odnowy naszego życia. Okazja do spowiedzi św. codziennie 15 minut przed Mszą św. Droga Krzyżowa w piątek o 16:30 i w niedzielę po 11:00; Gorzkie Żale w niedzielę o 15:00.
 3. Spotkanie dla rodziców dzieci klas trzecich przygotowujących się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej będzie we wtorek (14 marca) po Mszy świętej wieczornej w kościele.
 4. W czwartek odmawiamy różaniec w Roku Fatimskim o 16:30, przewodniczy róża Anny Rak. O 17:00 Msza św. z modlitwą ku czci św. Jana Pawła II. Po Mszy św. zebranie Zespołu Charytatywnego, zapraszamy wszystkich, którzy pragną pomagać bliźnim.
 5. Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu na terenie byłego obozu w Oświęcimiu w sobotę 18 marca; wyjazd o 8:30 z pl. Jana Pawła II. Zapisy dzisiaj w zakrystii z wpłatą 25 zł.
 6. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy: Dieta a post, jak wielka jest różnica? Ponadto: o filmie „Chata”, który wszedł niedawno na ekrany polskich kin. Nakręcony na podstawie bestsellerowej książki jest najprawdopodobniej pierwszym w historii sfilmowanym traktatem o Trójcy Świętej. Jest dostępny nowy dwumiesięcznik „Misyjne Drogi” opowiadający o pracy misjonarzy, których także dotyka problem uchodźctwa. Polecamy przy prasie nowe albumy, książki: 100 lat Fatimy (29 zł), Święty Papież Polak (20 zł), Biblia Młodych (25 zł), Oto Człowiek. Droga Krzyżowa z Jerozolimy Adama Szustaka (20 zł), Modlitewnik czcicieli św. Józefa (3 zł), Kronika ŚDM (20 zł), Poczet wielkich Polaków (20 zł), Wszystko co Polskę stanowi. Modlitewnik (6 zł), Modlitwy nadziei dla uzależnionych (7 zł), Modlitewnik dla osób uzależnionych i ich rodzin (5 zł), Wszystko o Matce Bożej, wydanie z okazji 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu (8 zł).
 7. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 8. Zapisy do przedszkola dzieci w wieku od 3 do 6 lat ogłasza Dyrektor Przedszkola w Zawoi Mosorne. Więcej informacji w gablocie i plakatach.
 9. Szpital w Suchej Beskidzkiej zaprasza wszystkie Panie w wieku 50–69 lat na bezpłatne badania mammograficzne. Badanie trwa chwilę, a może uratować życie. Więcej informacji na stronie internetowej i pod numerem rejestracji szpitala.

13–20 marca 2017

niedziela 12 marca 2017 - 18:29:43
Poniedziałek 7.00
+Mieczysław Basiura
+Helena Marszałek i mąż Zdzisław
Wtorek 17.00
+Stanisław Zemlik
+Stanisław Stec (od sklepu Gabriela)
+Wincenty Migas
Środa 7.00
+Józef Gigoń
+Mieczysław Basiura (od sąsiadów u Żurka)
+Józef Kawulak w 11. rocznicę śmierci
Czwartek 17.00
+Mieczysław Sikończyk
+Stanisław Zemlik
+Stanisław Stec (do pogrzebu)
Piątek 17.00
+z wypominek
+Czesława Juszczak w 1. rocznicę śmierci
+Emil i Stefania Sołek, córka Helena
Sobota
7.00 +Józef Pacyga w 12. rocznicę śmierci, żona Albina, córka Stanisława
17.00 +Emil Łatka w 35. rocznicę śmierci i żona Zofia; +Stanisława Pacyga i Stefania
Niedziela
7:00 +ks. Józef Strączek i ks. kan. Józef Balon (z księżmi rocznika)
9:00 dziękczynna i o błogosławieństwo Boże w 1. urodziny Antoniego Chmury
11.00 za parafian
16:00 +Józef Bażak w 12. rocznicę śmierci

5 marca 2017

I niedziela Wielkiego Postu

sobota 04 marca 2017 - 21:17:22
 1. Droga Krzyżowa dziś po 11:00 i w piątek o 16:30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 15:00. Zapraszamy. Rekolekcje parafialne będą od 1 do 5 kwietnia, przewodniczył będzie ojciec paulin Krzysztof Rodak.
 2. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
 3. W czwartek różaniec w Roku Fatimskim będzie o 16:30, przewodniczy róża Krystyny Pacygi.
 4. Zapraszamy dzieci z rodzicami do przygotowania Skarbonek Wielkopostnych. Do tych skarbonek składajmy nasze ofiary umartwienia i dary na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego skarbonki przyniesiemy do kościoła i złożymy w procesji z darami.
 5. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień Modlitwy i Solidarności z Misjonarzami. Do puszek będziemy składać ofiary na działalność misyjną Kościoła.
 6. Zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej w intencji Trzeźwości Narodu na terenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu 18 marca (w sobotę). Wyjazd o 8:30, koszt 25 zł, zapisy w zakrystii. O zgłoszenia prosimy już w tym tygodniu.
 7. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajdziemy wezwanie do pokuty. Sto lat temu o pokutę za grzechy prosiła Matka Boża w Fatimie. Jan Paweł II przekonywał, że nie było to wezwanie jednorazowe. Dzisiaj pokuta za grzechy jest tak samo potrzebna, jak przed stuleciem.
 8. Dziękujemy za złożone ofiary na tacę w Środę Popielcową w kwocie 1930 zł. Tacę przeznaczyliśmy na dzieła miłosierdzia prowadzone na Ukrainie przez naszego parafianina brata albertyna Wiesława Kaczmarczyka.
 9. Prosimy o zachowanie porządku na cmentarzu. Znicze i wiązanki składamy do kontenera. Nie wyrzucamy śmieci przy ogrodzeniu cmentarza, przy bocznej bramce. Zachowanie porządku na cmentarzu i w jego otoczeniu świadczy o naszym szacunku dla zmarłych i wierze w zmartwychwstanie.
 10. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
Idź do strony   <<        >>