Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

13 lipca 2014

XV niedziela w ciągu roku

Administrator, niedziela 13 lipca 2014 - 13:03:51
 1. Liturgia 15. niedzieli w ciągu roku, którą dziś celebrujemy, wskazuje nam na działanie słowa Bożego w naszym życiu. Zechciejmy zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie jest z nami tak, że wprawdzie słuchamy słowa Bożego, ale ono do nas nie dociera. Wykorzystajmy ten letni czas również na to, by uważniej przyjrzeć się naszej codzienności, a co za tym idzie, zastanowić się, czy dostrzegamy Boże działanie w naszym życiu.
 2. W naszej codziennej modlitwie nie zapomnijmy o rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku, lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto może, to również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.
 3. W środę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest święty Rafał Kalinowski.
 4. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel Święto przypomina nam o szczególnym przywileju, jakim jest szkaplerz karmelitański. Matka Boża ofiarowując go, związała z nim obietnicę, że każdego, który będzie go pobożnie nosił, wybawi z czyśćca w pierwszą sobotę po jego śmierci. Ta obietnica przyczyniła się bardzo do rozpowszechnienia się nabożeństwa do Matki Bożej szkaplerznej. Jej czcicielem był również papież Jan Paweł II, który już od młodości nosił tej znak Jej szczególnej opieki.
 5. Wszystkim rozpoczynającym letni wypoczynek życzymy dobrego i owocnego, szczególnie duchowo, przeżycia tego czasu. A tym, dla których on się już skończył, również życzymy pogodnego i pełnego pokoju ducha powrotu do codziennych obowiązków.
 6. Rodzice i dzieci dziękują za okazane serce i wsparcie na utworzenie nowego ośrodka dla niepełnosprawnych w Tarnawie Górnej
 7. Bóg zapłać za sprzątanie naszego kościoła…
 8. Polecamy prasę katolicką: Gościa Niedzielnego, Źródło, Misyjne drogi i inne.
 9. W tym tygodniu odeszli z naszej wspólnot: śp. Czesław Kudzia, Kazimierz Kasela.
 10. W tym tygodniu patronuje nam:
  • 15 lipca – św. Bonawentura (1218–1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza; był pierwszym przełożonym generalnym franciszkanów po śmierci św. Franciszka, przyczynił się do wielkiego rozwoju swojego zakonu.

14–20 lipca 2014

Administrator, niedziela 13 lipca 2014 - 12:56:58
Poniedziałek
7.00 +Czesław Ziemianin
7.30 o ulge w cierpieniu i łaskę zdrowia dla Mieczysława
Wtorek 18.00
+Józef Szczurek w 30. rocznicę śmierci i żona Helena
Środa 7.00
+Emilia Spyrka
Czwartek 18.00
+Kazimierz Dyrcz w 1. rocznicę śmierci
Piątek 18.00
wypominkowa
Sobota 18.00
+Emilia Spyrka (od sąsiadów)
Niedziela
7.00 +Lesław i Andrzej Dańczak
9.00 +Emilia Spyrka
11.00 za parafian
16.00 +Andrzej Szarlej w 40. rocznicę śmierci

6 lipca 2014

XIV w ciągu roku

Administrator, wtorek 08 lipca 2014 - 21:22:33
 1. Przeżywamy dziś 14. niedzielę w ciągu roku, która zarazem jest pierwszą niedzielą lipca. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Liturgia tej niedzieli zachęca nas, abyśmy wszystkie nasze troski złożyli na Pana, ucząc się od Niego, jak mamy postępować, by podobać się Ojcu naszemu, który jest w niebie.
 2. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas również w tym miesiącu będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej. Każdy może znaleźć dla siebie coś, co pozwoli mu nie tylko odpocząć od codzienności, lecz także zbliżyć się do Boga. Nie zapominajmy również o poświęceniu czasu naszym najbliższym, z którymi, być może w codziennym zabieganiu, jedynie się mijamy, nie znajdując czasu na wspólny spacer czy rozmowę. Niech rozpoczynające się lato i czas odpoczynku sprzyja naszej aktywności nie tylko fizycznej, lecz także duchowej.
 3. Wakacje to również czas żniw dla sekt, jak informuje Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych „Kana” w Katowicach. Młodzi ludzie szukają atrakcyjnych okazji spędzenia czasu, wyjeżdżają z domu. Wobec nieletnich, których chroni Kodeks Rodzinny, sekty nie stosują technik głębokiego werbunku. Najważniejsze wobec osób, które nie ukończyły 18. roku życia, jest stworzenie pozytywnego wizerunku tej grupy, nawiązanie kontaktu. Wiele sekt stosuje tzw. technikę oswajania, zapraszając na organizowane w lecie atrakcyjne wyjazdy, w których programie jest to, co modne i ciekawe, np. nauka języków obcych, szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych. A następnie w programie przemycają ważne dla nich treści, niekoniecznie zgodne z naszym światopoglądem. Zwróćmy zatem uwagę na to, kto jest organizatorem wyjazdu, w którym chcą uczestniczyć nasze nastoletnie dzieci.
 4. W dzisiejszą niedzielę przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.
 5. W piątek, 11 lipca, obchodzimy święto świętego Benedykta (480–547), opata, patrona Europy.
 6. Dziś po Mszach św. przed kościołem będzie zbiórka do puszek na utworzenie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych z naszego powiatu (filia Juszczyna).
 7. Bóg zapłać za sprzątanie naszego kościoła.
 8. W niedziele 13 lipca zapraszamy na Msze i procesje fatimską o godz. 16:00. Róże p. Kazimierza Gaska prosimy o niesienie figury Matki Bożej i baldachimu.
 9. W tym tygodniu patronują nam:
  • 8 lipca – św. Jan z Dukli (1414–1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, Lwowem i Poznaniem.
  • 12 lipca – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974–1009), biskup.

7–13 lipca 2014

Administrator, wtorek 08 lipca 2014 - 21:15:37
Poniedziałek 7.00
+Stanisław Hurbol w 1. rocznicę śmierci
Wtorek 18.00
+Karol w 21. rocznicę śmierci i rodzice
Środa 7.00
+Emilia Spyrka
Czwartek 18.00
+Bronisława Malarczyk w 16. rocznicę śmierci i mąż Michał
Piątek 18.00
+Stanisław Biela w 18. rocznicę śmierci i żona Helena
Sobota 18.00
+Kazimierz Gigoń i syn Józef
Niedziela
7.00 w 30 rocznicę ślubu Krystyny i Bogusława Kaczmarczyk
9.00 w 1 rocznicę urodzin Martynki Ceremugi o błogosławieństwo Boże i dalszą opiekę
11.00 za parafian
16.00 Fatima

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało

19 czerwca 2014

Administrator, wtorek 24 czerwca 2014 - 21:26:03

Główna myśl tegorocznej propozycji na dekorację ołtarzy Bożego Ciała nawiązywała do przeżytej kanonizacji św. Jana Pawła II; stąd tytuł: Promieniowanie świętości. Przy każdym ołtarzu komentarze do Ewangelii czytali wierni, po wezwaniu do modlitwy wypowiedzianym przez celebransa, dodana była intencja modlitewna związana z tematem rozważanym przy danym ołtarzu.

22 czerwca 2014

XII niedziela w ciągu roku

Administrator, sobota 21 czerwca 2014 - 00:00:00
 1. Dziękujemy tym, którzy przygotowali ołtarze na procesje Bożego Ciała, orkiestrze i tym, którzy zadbali o godny przebieg procesji. Trwa oktawa Bożego Ciała, codziennie o godzinie 18:00 Msza św., a po niej czerwcowe nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i procesja. Zachęcam wszystkich Parafian do udziału.
 2. W środę i czwartek, o godz. 18:00 będziemy dziękować na Mszy św. razem z uczniami, nauczycielami i rodzicami za wszystkie dobrodziejstwa, których udzielił im Bóg w tym roku szkolnym. Okazja do spowiedzi codziennie pół godz. przed Mszą św.
 3. Jutro Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
 4. We wtorek, uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, który za nią był gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością.
 5. W piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jednocześnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W sobotę, będziemy czcili Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
 6. Zapraszamy do zobaczenia II cz. reportażu z dziękczynienia za kanonizacje św. Jana Pawła II Podbabiogórze pamięta, dziękuje, który będzie emitowany w TVP 3 Kraków w magazynie katolickim Wiara i Życie.
 7. Zapraszamy młodzież na spotkanie ewangelizacyjne Jezus na lodowisku w Nowym Targu 28 czerwca. Będzie to okazja do modlitwy i uwielbienia Boga poprzez muzykę, świadectwa nawrócenia oraz konferencje. Szczegóły na plakacie w gablocie. Zapisy i program spotkania na stronie jezusnalodowisku.pl.
 8. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 9. W „Gościu Niedzielnym”: Wszystkie matki z chorymi dziećmi powinny być traktowane tak, jak my zostaliśmy potraktowani w szpitalu Świętej Rodzinie przez zespół prof. Bogdana Chazana – wzruszająca historia rodziców małego Kubusia; o figurze Chrystusa z Rio de Janeiro, tak często pokazywanej w czasie Mundialu.
 10. Pożegnaliśmy śp. Emila Łazarza lat 73. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

19 czerwca 2014

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Administrator, środa 18 czerwca 2014 - 23:41:35
 1. Pójdziemy dzisiaj w uroczystej procesji (ok. 11:50), która jest symbolem naszego pielgrzymowania z Chrystusem przez życie – tam, gdzie żyjąc, pracując, śpiesząc, nosimy Go codziennie w ukryciu naszych serc. Pójdziemy tam w procesji, by okazać wszystkim, że dzięki Ciału Pana mamy życie w sobie. Prosimy o pobranie śpiewnika-ulotki na procesję i włączenie się we wspólny śpiew dziękczynny za Eucharystię. Podczas procesji prosimy o podchodzenie blisko do każdego z ołtarzy. Na parkingu prosimy zostawić wolne miejsca dla procesji wg wskazań naszej Straży.
 2. Przez całą Oktawę będziemy uwielbiać Pana Jezusa w Eucharystii. Codzienną Mszę Św. o godz. 18:00 połączymy z procesją eucharystyczną wokół kościoła, postarajmy się przyjść na spotkanie z Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Dzieci kl. III przychodzą ubrane „na biało”. Panów z OSP prosimy o noszenie baldachimu. W niedzielę procesja będzie po Mszy św. o 11:00.
 3. Reportaż z dziękczynienia za kanonizacje św. Jana Pawła II Podbabiogórze pamięta, dziękuje z 18 maja w Skawicy będzie emitowany w TVP 3 Kraków w magazynie katolickim Wiara i Życie. Zapraszamy do zobaczenia.
 4. Rozpoczęły się przygotowania do ŚDM w Krakowie 2016. Koordynatorzy tych przygotowań z naszej parafii zapraszają naszą młodzież na spotkanie w najbliższy piątek do salki o godz. 19:00. Powiedzą m.in. o spotkaniu ewangelizacyjnym „Jezus na lodowisku” w Nowym Targu 28 czerwca. Będzie to okazja do modlitwy i uwielbienia Boga poprzez muzykę, świadectwa nawrócenia oraz konferencje. Szczegóły na plakacie w gablocie. Zapisy i program spotkania na stronie jezusnalodowisku.pl.
 5. Błogosławieństwo na zbliżające się wakacje będzie udzielane w przyszłą niedzielę. Przyjdźmy całą rodziną na jedną Msze św.

23–29 czerwca 2014

Administrator, sobota 21 czerwca 2014 - 00:00:00
Poniedziałek 18.00
+Czesław i Krystyna Wronka
+Stanisław Marek w 12. rocznicę śmierci
Wtorek 18.00
+Antoni i Wiktoria Sobaniak
dziękczynna w 18. urodziny Karoliny Pacygi z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej
Środa 18.00
+Bronisław Żurek
dziękczynna za otrzymane łaski i o błogosławieństwo Boże dla kl. III G (od rodziców)
Czwartek 18.00 (zakończenie szkoły podstawowej i 1. kl. gim.)
+Klemens Pacyga w 39. rocznicę śmierci i żona Barbara
+Adam i Antonina w rocznicę śmierci
Piątek 18.00
+Władysław Szemik
dziękczynna w 18. urodziny Wojciecha Popka z prośbą o błogosławieństo Boże
Sobota
7.00 +Piotr Marek w 12. rocznicę śmierci
18.00 dziękczynna w 18. urodziny Justyny Janik i o błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej
Niedziela
7.00 +Tadeusz Wojtyczko
9.00 o błogosławieństwo Boże dla kierowców firmy „Czarny” (w podzięce za pomoc)
11.00 za parafian
16.00 +Helena Żak (od kolegów z Urzędu Miasta Krakowa)

Sprawozdanie z Rady Parafialnej

6 czerwca 2014

Administrator, sobota 14 czerwca 2014 - 11:22:14

Plan zebrania:

 1. sprawozdanie z ostatniej Rady z dnia 9 maja 2014,
 2. Bieżące sprawozdanie duszpasterskie i gospodarcze,
 3. Procesja Bożego Ciała – 19 czerwca,
 4. kalendarium parafialne,
 5. Propozycje, uwagi.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą, abyśmy nasze serca upodabniali do Serca Jezusowego. Na spotkaniu obecni byli: Ks. Proboszcz, ks. Kazimierz , B. Świerkosz, J. Chmielorz, K. Pająk, G. Pacyga, P. Wajsman, Z. Dyrcz, K. Kaczmarczyk, S. Szafraniec, Z. Dańczak, A. Fujak.

Ad. 1.
Przyjęto sprawozdanie z poprzedniego zebrania Rady Parafialnej.

Ad. 2.
Sprawozdanie duszpasterskie:

 • Na zebraniu została podsumowana uroczystość dziękczynna z 18 maja 2014.
 • Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za pomoc w przygotowaniu uroczystości dziękczynnej za kanonizację św. Jana Pawła II. Mocną stroną i wielką radością całej uroczystości było to, że osoba świętego była w centrum uwagi. Podczas Eucharystii było pełne skupienie a kazanie wygłoszone przez ks. infułata Stanisława Olszówkę z Zakopanego przybliżyło nam sylwetkę Jana Pawła jako prostego człowieka oddanego i ufającego Bogu. W uroczystości wzięli udział nie tylko parafianie, ale również zaproszeni goście oraz zespoły (ok. 400 osób). Wielkim atutem było to, że były to osoby nie tylko z rejonu Podbabiogórze, ale także z innych miejscowości. Niepokojącym faktem był brak młodzieży. W tym miejscu ks. Proboszcz poprosił, aby w każdej rodzinie i w każdym domu przekazywać młodym ludziom wartości katolickie i świadczyć przykładem na co dzień o swojej wierze. Ujemną strona uroczystości było to, że podczas koncertu Magdy Anioł było mało słuchających. Być może sytuacja ta wynikła z tego, że koncert rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem z powodu dłuższych występów zespołów i koniecznej próby przed koncertem.
 • W czerwcu w TVP Kraków ukaże się reportaż z uroczystości Podbabiogórze pamięta i dziękuje…. W związku z tym będą również do nabycia płyty.
 • W związku ze złożonymi wnioskami o dofinansowanie projektu będą jeszcze potrzebne przejścia liczne procedury, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów (do 80%).

Sprawozdanie gospodarcze:

 • Ks. Proboszcz od firmy remontującej otrzymał sprawozdanie z wykonanych prac (pozostała jeszcze kwota do wypłacenia ok. 5000 zł). Do docieplenia jest jeszcze wieniec i przegroda na strychu między prezbiterium a nawą główną.
 • W planie jest wymiana szyb w drzwiach zakrystii, aby rodzice z małymi dziećmi mogli w pełni uczestniczyć oraz widzieć przebieg Eucharystii.
 • Szkic planu wyremontowania schodów do zakrystii zostanie przekazany przez pana Makosia.
 • Jeżeli chodzi o plebanię (stara część) wymaga ona gruntownego remontu: w końcu sierpnia jest zamiar wykonania wylewek i wymiana rur . Ks. Proboszcz prosi o pomoc w doradzaniu i w realizacji remontu. Wysłucha każdej fachowej opinii.
 • W niedługim czasie zostaną wykarczowane pnie pozostałe po ścięciu drzew. Zadanie to ma wykonać firma z Wadowic. Koszt usunięcia jednego pnia to ok. 50 zł. Ks. proboszcz skierował prośbę jak wykonać plan zasadzenia, jakie posadzić krzewy, aby było pięknie?

Ad. 3.
Trasa procesji Bożego Ciała będzie przebiegać tak jak w ubigłym roku. Ołtarze przygotowywać będą osiedla: Sołtystwo – przy sklepie GS; u Skuty – przy pomniku św. Jana Pawła i sklepie Słoneczko; Zemlikowo – u pana Szafrańca. Ks. Proboszcz złożył propozycję aby w procesji udział wzięły dzieci, młodzież, zespoły Nasza Skawica, Zbójnik poprzez śpiew przy poszczególnych ołtarzach. Duszpasterstwo naszej diecezji prosi, aby procesja miała akcent dziękczynny za kanonizację naszego rodaka św. Jana Pawła II.

Ad. 4.
Sumie odpustowej będzie przewodniczył Arcybiskup Stanisław Nowak. Ks. Proboszcz zaproponował, aby procesja po zakończonej mszy przeszła pod pomnik Jana Pawła. Propozycja zaproszenia innych zespołów spoza parafii nie przyjęła się, ponieważ radni stwierdzili, że jest to uroczystość parafialna.

Ad. 5.
Radni prosili o wyznaczenie dnia kiedy będzie w przyszłym roku uroczystość przyjęcia I Komunii; ustalono, że będzie to trzecia niedziela maja.
Ks. proboszcz dał do przemyślenia: Jak przeżyć w naszej parafii 100-lecie objawień w Fatimie, jak my widzimy peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej?

Spotkanie zakończono modlitwą. Następne zebranie odbędzie się na początku sierpnia.

opracowała A.F.

15 czerwca 2014

Najświętszej Trójcy

Administrator, sobota 14 czerwca 2014 - 10:47:05
 1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach.
 2. Zebranie zelatorów róż dzisiaj po 9:00 w salce.
 3. Zebranie Zespołu Charytatywnego we wtorek po nabożeństwie wieczornym na plebanii. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pomagać bliźnim.
 4. W czwartek, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii i prosić Chrystusa, aby kanonizacja św. Jana Pawła II umocniła nas na drodze do świętości. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasze domy. Ale zadbajmy również o czystość naszej duszy i o wzajemne pojednanie w rodzinach. Z sakramentu pokuty będzie można skorzystać codziennie przed Mszą św. Figury i chorągwie podczas procesji i Oktawy niech niosą osoby, które tradycyjnie od lat to czynią. O niesienie baldachimu, również podczas Oktawy prosimy naszą straż. Orkiestrę prosimy o rozpoczynanie pieśni, dzieci kl. III przychodzą w strojach komunijnych. Niech nie braknie dzieci sypiących kwiatki i dziewcząt im towarzyszącym.
 5. Kierowców prosimy, aby w Boże Ciało nie parkować w pobliżu pomnika, aby zachować piękno procesji. Parkować prosimy przy dawnym Kółku Rolniczym.
 6. U progu czasu wakacyjnego, w przyszłą niedzielę, przyjdźmy na Msze św. możliwie całą rodziną na jedną godzinę, aby przyjąć specjalne błogosławieństwo na czas wakacji.
 7. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o Deklaracji wiary złożonej przez lekarzy, o tym, że w Doniecku jedni walczą, a drudzy modlą się o pokój i pojednanie. W „Małym Gościu” gratka dla kibiców: terminarz rozgrywek zespołów biorących udział w Mistrzostwach Świata w Brazylii.
 8. Dziękujemy za troskę o naszą świątynię.
 9. Odeszli do wieczności Maria Żuchnicka i Stanisław Bartyzel. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 10. W tym tygodniu patronują nam:
  • 17 czerwca – św. Albert Chmielowski (1845–1916), zakonnik, rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność; to on uczy, że trzeba być dobrym jak chleb; był utalentowanym malarzem, jednak z miłości do Boga i do ludzi zrezygnował z kariery i zamieszkał wraz z bezdomnymi; jest założycielem albertynów i albertynek, zgromadzeń, których zadaniem jest pomoc najuboższym (wspomnienie obowiązkowe);
  • 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga (1568–1591), zakonnik, który obok św. Stanisława Kostki jest patronem katolickiej młodzieży; pochodził z bardzo zamożnej arystokratycznej rodziny, a jego ojciec pragnął, by syn został rycerzem; on jednak wyrzekłszy się dziedzictwa, wstąpił do zakonu jezuitów, by móc ćwiczyć się w chrześcijańskich cnotach.
Idź do strony   <<        >>