Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

Światowe Dni Młodzieży 2016


krakow2016.com

5 lipca 2015

XIV niedziela w ciągu roku

Administrator, sobota 04 lipca 2015 - 13:53:08
 1. Dziękujemy ks. Proboszczowi z parafii Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach, który wygłosił kazanie i zbierał ofiary na budowę nowego kościoła. Życzymy błogosławieństwa Bożego w dalszych pracach.
 2. Wakacje to okres szczególnie aktywnej działalności dealerów narkotyków i agitatorów usiłujących wciągnąć młodzież do różnych sekt. Przestrzegamy przed tymi zagrożeniami zarówno parafian, jak i gości.
 3. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę do Częstochowy wyruszy po raz kolejny 25 lipca. Naszej parafii patronuje Pani Jasnogórska, dlatego zapraszam serdecznie parafian do udziału w pielgrzymce, zarówno młodzież jak i dorosłych. Zapisy w kancelarii z wpłatą 60 zł młodzież, 70 zł dorośli za transport bagażu, ubezpieczenie i inne koszty. Więcej informacji o pielgrzymce w gablocie.
 4. Film „Szczyty gór należą do Niego” z pobytu Jana Pawła II w Tatrach będzie emitowany w naszym kościele w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 9:00 i 16:00, zapraszamy parafian, gości i turystów.
 5. Świetlica środowiskowa zaprasza dzieci w wakacje codziennie od 12:00 do 16:00 do salki parafialnej, ponadto na imprezy, których plan jest dostępny w gablocie.
 6. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy obrazek ze świętym Franciszkiem z Asyżu i tekstem „Pieśni słonecznej” – najpiękniejszej jego modlitwy, wychwalającej stworzony świat. Słowami refrenu tej modlitwy papież Franciszek zatytułował swoją najnowszą encyklikę „Laudato si”, polecamy także tygodnik „Niedziela” w którym jest ilustrowany artykuł o Dniach Jana Pawła II w Skawicy.
 7. Dziękujemy za troskę o piękno naszej świątyni.
 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności +Helena Puzik (80 lat). Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
 9. W tym tygodniu patronuje nam:
  • 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska, która żyła w latach 1863–1922 i dużo zrobiła dla misji w Afryce, chociaż na misje nie wyjechała;
  • 8 lipca – św. Jan z Dukli, franciszkanin, który żył w XV wieku i zasłynął jako dobry kaznodzieja i spowiednik;
  • 11 lipca – św. Benedykt, patron Europy. Żył na przełomie V i VI wieku. Ułożył regułę zakonną, na której oparły się pierwsze zakony, jakie powstały w Kościele Zachodnim. Przez swoją działalność przyczynił się do rozwoju życia religijnego w Kościele i kultury w Europie.

6–12 lipca 2015

Administrator, sobota 04 lipca 2015 - 13:45:47
Poniedziałek 7.00
+Katarzyna Dyrcz z Kozinów (fundatorka)
Wtorek 18.00
+Stanisław Hurbol w 2. rocznicę śmierci
Środa 7.00
+Antonina Wojtyczko w 19. rocznicę śmierci, siostra Józefa
Czwartek 18.00
+Józef Migas (fundator)
Piątek
18.00 +Bronisława Malarczyk w 17. rocznicę śmierci
Sobota
18.00 +Czesław Kudzia w 1. rocznicę śmierci
Niedziela
7.00 +Jan Rusin w 42. rocznicę śmierci i żona Maria
9.00 +Karol Kaczmarczyk w 22. rocznicę śmierci i rodzice
11.00 za parafian (chrzest)
16.00 dziękczynna w 1. rocznicę ślubu Katarzyny i Mateusza z prośbą o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny

28 czerwca 2015

XIII niedziela w ciągu roku

Administrator, sobota 27 czerwca 2015 - 23:31:19
 1. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali V Małopolskie Dni – Janie Pawle II prowadź ku szczytom. Zdjęcia w gablocie oraz w kiosku Plus.
 2. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz dokonuje zmiany wikariusza naszej parafii. Ks. Kazimierz Szarek z dniem 28 sierpnia przechodzi do parafii w Poroninie, a do nas przychodzi końcem wakacji ks. Grzegorz Durbas z parafii Kraków-Rybitwy. Ks. Kazimierzowi dziękujemy za trzy lata posługi kapłańskiej wśród nas, a ks. Grzegorzowi życzymy, aby wśród nas też czuł się jak najlepiej.
 3. Dostojny Jubilat ks. Prałat Stanisław Franczak na którego Jubileuszu 60-lecia Kapłaństwa byliśmy delegacją, dziękuję za pamięć, modlitwę i obiecuje, że będzie przewodniczył Sumie Odpustowej 30 sierpnia.
 4. Udającym się na wakacje i urlopy przypominamy, że w czasie wolnym nikomu nie wolno zapomnieć o Panu Bogu, a wręcz przeciwnie, trzeba poświęcić Mu więcej czasu, by wynagrodzić Mu za zaniedbania, których dopuściliśmy się w ciągu roku. Zaś parafian, do których z okazji wakacji lub urlopu przyjadą krewni lub znajomi, prosimy, aby przyjęli ich serdecznie, starajmy się dawać innym dobry przykład, do czego zobowiązuje nas fakt przyjęcia przez nas chrztu i bierzmowania.
 5. Jutro uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte o 7:00, 9:00 i 16:00. Składka na tacę będzie przeznaczona na tzw. świętopietrze, czyli do dyspozycji papieża. Chociaż jutro nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej pod grzechem ciężkim, to jednak gorąco zachęcamy parafian i gości do wzięcia udziału w Mszy św. dla uproszenia obfitych łask dla papieża i Kościoła powszechnego oraz na podziękowanie Panu Bogu za św. Jana Pawła II.
 6. Zbiórka wszystkich ministrantów po wieczornej Mszy św. we wtorek o 18:30. Proszę, aby rodzice przypomnieli o zbiórce.
 7. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek będziemy modlić się o powołania kapłańskie, pobłogosławimy tzw. „margaretki” (apostolat modlitwy za kapłanów). Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie do 19:30. Spowiedź św. przed I piątkiem – w czwartek i pierwszy piątek od 17:00. (Dzieci prosimy w czwartek).
 8. Neoprezbiter ks. Mirosław Smyrak, kuzyn ks. dra Mirosława Smyraka, w I piątek o 18:00 odprawi Msze św, z błogosławieństwem prymicyjnym. Zapraszamy do licznego udziału.
 9. Do chorych z Komunią św. udam się od 8:15 w piątek, a dla rejonu Ks. Kazimierza w sobotę. Kancelaria w sobotę wyjątkowo od 11:00. Opiekunów chorych prosimy o zgłoszenie ich w zakrystii.
 10. Dziękujemy za ofiary złożone na kapitalny remont plebanii, za ofiary w kopertach i na dzisiejszą tacę, która w całości jest przeznaczona na ten cel. W maju złożono na remont w kopertach i tace 4450 zł. Do wyrównania kosztów remontu pozostało blisko 70000 zł.
 11. W przyszłą niedzielę będziemy gościć ks. Proboszcza z parafii Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach, który wygłosi kazania i będzie zbierał ofiary na budowę nowego kościoła. Ofiary na tacę z przyszłej niedzieli będą składane na ten cel. Jest to zbiórka w ramach parafii patronackich. Na miarę miarę możliwości wesprzyjmy to dzieło.
 12. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o nowej encyklice: Prawdziwa troska o środowisko naturalne – poucza Franciszek – musi się zawsze łączyć z troską o człowieka, a zwłaszcza o najuboższych, wykluczonych, bezbronnych oraz nienarodzonych.
 13. Dziękujemy za troskę o naszą świątynie.
 14. Wszystkim, którzy noszą imię: Piotr, Paweł lub Tomasz, życzymy wszelkiej pomyślności oraz wytrwania w wierze za przykładem ich niebieskich patronów.

29 czerwca – 5 lipca 2015

Administrator, sobota 27 czerwca 2015 - 23:23:11
Poniedziałek - Świętych Apostołów Piotra i Pawła
7.00 +Józef Zemlik w 12. rocznicę śmierci
9.00 ++siostry z Róży Krystyny Pacygi
18.00 dziękczynna w 10. rocznicę ślubu Rafała i Magdaleny z prośbą o błogosławieństwo Boże
Wtorek 18.00
+Piotruś Marek w 13. rocznicę śmierci
Środa 7.00
za kraje głodujące i dobre urodzaje (od czcicieli św. Józefa)
Czwartek 18.00
+Józef Szarlej w 32. rocznicę śmierci
Piątek
7.00 o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii (od czcicieli Serca Jezusowego)
18.00 +Jan Małysa w 25. rocznicę śmierci
Sobota
7.00 wynagradzająca za zniewagi wobec Maryi (od czcicieli Matki Bożej)
18.00 +Alfreda Czarny w 18. rocznicę śmierci
Niedziela
7.00 +Czesław Franczak w 8. rocznicę śmierci
9.00 dziękczynna w 40. rocznicę ślubu
11.00 za parafian
16.00 +Jan Kuleta

Steczkowska: Dziękuję Bogu za szczęśliwą rodzinę [Gość Niedzielny]

21 czerwca 2015

Administrator, sobota 27 czerwca 2015 - 23:13:53

Magda Steczkowska koncertowała pod Babią Górą na V Dniach Małopolski Jana Pawła II. Koncert odbył się w niedzielne popołudnie w Skawicy.

Jestem szczęśliwą mamą i żoną. Tu pod Babią Górą chcę razem z wami dziękować Bogu za ten wielki dar – mówiła Magda Steczkowska do licznie zgromadzonej publiczności. Artystka, która mieszka w podkrakowskich Mogilanach zaśpiewała kilka swoich utworów, wśród nich był jeden o macierzyństwie, a także ten, który ukaże się na jej nowej płycie. Będzie ona wydana jeszcze w tym roku.

Magda Steczkowska zachęciła publiczność do wspólnego tańca przed sceną, a na koniec, na kolejny bis, zaproponowała zaśpiewanie Barki.

Święty Janie Pawle II prowadź nas ku szczytom – to hasło, które towarzyszyło spotkaniu w Skawicy w ramach V Dni Małopolski Jana Pawła II. Wzięli w nim udział liderzy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, a także parlamentarzyści, władze samorządowe, dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości. Najmłodsi odebrali nagrody w konkursie Jan Paweł II wśród nas.

Organizatorem weekendowych wydarzeń byli: Parafia MB Częstochowskiej w Skawicy, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. JP II w Krakowie, Rada Gminy Zawoja, Wójt Gminy Zawoja i Rada Sołecka w Skawicy oraz Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Sucha Beskidzka, Korona Ziemi – Zawoja, BCK – Zawoja, Zespół Szkół w Skawicy.

jg, krakow.gosc.pl

W hołdzie świętemu Papieżowi

20–21 czerwca 2015

Administrator, sobota 27 czerwca 2015 - 22:59:54

Wiele wzruszających chwil i wspomnień związanych z Ojcem Świętym, przeżywali mieszkańcy Skawicy oraz liczni goście, w czasie obchodzonych tam 20 i 21 czerwca V Małopolskich Dni Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Szczepana Gacka, kapelana przewodników i ratowników górskich, w intencji ludzi gór oraz parafian. Wśród licznie przybyłych byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Zawoja Marcinem Pająkiem na czele, przewodnicy i ratownicy górscy, stowarzyszenia regionalne, łowieckie, pracownicy nadleśnictwa i Babiogórskiego Parku Narodowego oraz kapłani: ks. prof. Maciej Ostrowski, ks. Józef Bafia (były proboszcz w Skawicy), ks. Krzysztof Cojda, o. Marek Kosacz OP oraz ks. Czesław Bogdał z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Zgromadzonych na Eucharystii powitał proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy ks. Krzysztof Strzelczyk. Pięknie, w strojach ludowych, prezentował się w kościele kobiecy zespół regionalny Nasza Skawica, który ubogacił Eucharystię pieśniami ludowymi.

Ku szczytom

Tegoroczne dni ku czci Świętego Papieża, odbywały się pod hasłem: Janie Pawle II, prowadź ku szczytom. Takie wyzwanie stanowiło też kanwę homilii wygłoszonej w czasie Eucharystii przez ks. Krzysztofa Cojdę, który dowodził, jak znaczące miejsce miały góry w tekstach Pisma Świętego i w historii zbawienia. Na podstawie świadectw osób, które towarzyszyły polskiemu Papieżowi na szlakach turystycznych, kaznodzieja głosił, że góry, jako dzieło stworzenia, były dla Jana Pawła II miejscem wypoczynku, podziwu dla piękna natury, ale przede wszystkim szczególnie uświęconym miejscem modlitwy i kontemplacji, wyjątkowego i bliskiego kontaktu z Bogiem.

Kontynuacją tego wątku była projekcja filmu TVP Kraków pt.: Szczyty gór należą do Niego, który został wyświetlony po Mszy św. Obraz Barbary Szumowskiej, przypomniał wędrówkę Jana Pawła II w Tatrach w czasie pielgrzymki do Polski w 1983 r., a także wcześniejsze przemierzanie szlaków górskich przez Karola Wojtyłę, jeszcze jako kapłana i biskupa krakowskiego. Świadectwo o umiłowaniu polskich gór przez św. Jana Pawła II, dawali na klatkach filmu jego przyjaciele ze szlaków. Należy wspomnieć, że to właśnie ze Skawicy na Policę udał się kard. Karol Wojtyła 9 września 1978 r. na ostatnią przed powołaniem na Stolicę Apostolską wędrówkę turystyczną. Po filmie zebrani spotkali się z reżyserką.

Przed ŚDM

Msza św. odprawiona 21 czerwca przez ks. Czesława Bogdała jako dziękczynienie za dar św. Jana Pawła II i jego kanonizację oraz w intencji Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie, była kolejnym ważnym wydarzeniem Dni Jana Pawła II. W czasie Eucharystii zespół młodzieży z dekanatu makowskiego, wśród której dominowali wolontariusze, przygotowujący się do ŚDM, zaśpiewali, przy własnym akompaniamencie, hymn Światowych Dni Młodzieży.

Imprezą wieńczącą spotkanie w Skawicy był popisowy recital Magdy Steczkowskiej na estradzie przy placu św. Jana Pawła. Artystka zaprezentowała urozmaicony repertuar pieśni i piosenek, m. in.: Piosenkę o cudach, Niczego więcej już od Ciebie nie chcę, Balladę o macierzyństwie, Dla mojego taty.

Organizatorzy Dni Jana Pawła II w Skawicy (Duszpasterstwo parafialne z proboszczem ks. Krzysztofem Strzelczykiem, Rada Gminy i Wójt Zawoi, Rada Sołecka w Skawicy i Zespół Szkół w Skawicy) przygotowali także trzy konkursy dla młodzieży szkolnej, pt.: Święty Jan Paweł II wśród nas. Uczniowie z klas I–III wykonali prace plastyczne, z klas IV–VI rywalizowali w konkursie literackim, a gimnazjaliści opracowali program multimedialny. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które ufundowali liczni sponsorzy.

Mieszkańcy naszej miejscowości naprawdę kochają naszego Świętego Papieża – mówi Jerzy Pająk, przewodniczący Rady Gminy i dodaje: – Był to dla nas czas wspólnej modlitwy, ale też wyraz hołdu dla Świętego Jana Pawła II.

Fryderyk Warta

Święty Jan Paweł II – jest wśród nas

rozstrzygnięcie konkursu

Administrator, sobota 27 czerwca 2015 - 22:37:48

W dniu 11 czerwca 2015 r. komisja w składzie:

 1. Jerzy Pająk – przewodniczący
 2. Krystyna Szczurek – członek
 3. Zbigniew Marcak – członek
 4. Małgorzata Wiecheć – członek
 5. Alicja Trzebuniak – członek
 6. Jolanta Słota – członek
 7. Danuta Lasa – członek
 8. Janina Hajda – członek
 9. M. Poklękowska – członek

dokonała oceny prac zgłoszonych na konkurs i postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

Konkurs plastyczny (dla klas I–III szkoły podstawowej)

I miejsce
Bernadeta Kaczmarczyk (kl. III b Szkoła Podstawowa w Skawicy)
II miejsce
Tobiasz Makoś (kl. III Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawoi Gołynia)
Joanna Mętel (kl. I b Szkoła Podstawowa nr 2 w Zawoi Wilcznej)
Amelia Pluta (kl. I Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi Przysłop)
III miejsce
Norbert Smyrak (kl. I Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Mosorne)
Martyna Gigoń (kl. III a Szkoła Podstawowa w Skawicy)
Wyróżnienia
Julia Basiura (kl. III b Szkoła Podstawowa w Skawicy)
Sylwia Dudek (kl. III Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi Przysłop)

Konkurs literacki (dla klas IV–VI szkoły podstawowej)

I miejsce
Gabrysia Czarny (kl. IV a Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawicy)
II miejsce
Magdalena Piergies (kl. VI b Zespół Szkół w Zawoi Centrum)
Małgorzata Iciek (kl. V Zespół Szkół w Zawoi Centrum)
III miejsce
Klaudia Głowacz (kl. IV Szkoła Podstawowa w Zawoi Wilcznej)
Wyróżnienie
Dominik Gaweł (kl. IV Szkoła Podstawowa w Zawoi Wilcznej)

Konkurs na prezentację multimedialną (dla gimnazjum)

I miejsce
Karol Zasadziński (kl. I Gimnazjum w Zawoi Wilcznej)
II miejsce
Katarzyna Smyrak (kl. II Gimnazjum w Skawicy)
III miejsce
Filip Fujak (kl. III Gimnazjum w Zawoi Wilcznej)

Nagrodzone prezentacje można znaleźć na stronie wyslijto.pl.

Zobacz również

21 czerwca 2015

XII niedziela w ciągu roku

Administrator, sobota 20 czerwca 2015 - 11:15:15
 1. Dziękujemy ks. Czesławowi Bogdałowi wicedyrektorowi Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie za głoszone dziś słowo Boże i pomoc w organizacje dzisiejszej uroczystości: Św. Janie Pawle II prowadź ku szczytom. Zapraszamy o 17:00 na koncert Magdaleny Steczkowskiej na pl. Jana Pawła II. Prosimy parkować przy Kółku Rolniczym.
 2. Nasz rodak ks. Prałat Stanisław Franczak 60 lat temu, 19 czerwca 1955 roku, w katedrze wrocławskiej przyjął święcenia kapłańskie. Nasz Dostojny Jubilat odprawi w Ołdrzychowicach Kłodzkich, gdzie był wiele lat proboszczem, w najbliższą środę jubileuszową Msze św. dziękczynną (na której będzie obecna delegacja z naszej parafii), a u nas Jubilat będzie przewodniczył Mszy św. na Sumie Odpustowej 30 sierpnia. W gablocie zdjęcia z prymicji i 25-lecia naszej parafii, ks. Prałat wygłosił wtedy homilię w obecności ks. Kardynała Karola Wojtyły.
 3. W środę przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Św. Jan jest jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce. Wszystkim, którym patronuje św. Jan Chrzciciel, życzymy aby każdego dnia doświadczali jego opieki i podobnie jak on pomagali innym zbliżyć się do Chrystusa.
 4. W piątek – zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Młodzież i dzieci szkolne oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców, zapraszamy na Mszę Świętą dziękczynną, która zostanie odprawiona w piątek dla I klas gimnazjum o godz. 8:00; a dla klas II i III gimnazjum o 11:00. Wszyscy, którzy pragną przystąpić do spowiedzi św. z okazji zakończenia roku szkolnego, mogą to uczynić we wtorek i czwartek od 17:00.
 5. Taca przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na zakończony kapitalny remont plebani. Podpisane koperty z ofiarami odnotujemy w kartotece parafialnej. Bóg zapłać za wsparcie remontu.
 6. W „Gościu Niedzielnym” Poradnik dobrego ojca – 66% chłopców rozmawia ze swoim tatą mniej niż godzinę w tygodniu, a bez rozmowy nie da się wychować dobrego syna; ponadto kiedyś był przestępcą, dzisiaj pisze książki o Jezusie czytane przez miliony na całym świecie; dlaczego posłowie katolicy nie mogą zagłosować za rządowym projektem ustawy o in vitro.
 7. Dziękujemy za troskę o naszą świątynie.
 8. Gmina informuje: zgłoszenia kandydatów na ławnika do Sądu Rejonowego są przyjmowane do 30 czerwca br. Więcej informacji w gablocie.
 9. Zbiórka odzieży pod patronatem Caritas we wtorek do godz. 10:00 na pl. Jana Pawła II. Do worków prosimy włożyć wszelkiego rodzaju odzież i buty powiązane parami. Zawiązane worki wyłożyć do godz. 10:00.

Homilia z okazji 60-lecia istnienia parafii w Skawicy

26 sierpnia 2012, odpust Matki Bożej Częstochowskiej

Administrator, sobota 20 czerwca 2015 - 11:09:45

Eminencjo, najdostojniejszy Włodarzu Archidiecezji Krakowskiej, Czcigodni bracia w kapłaństwie Chrystusowym wszystkich stopni i godności z Gospodarzem tej parafii – ks. proboszczem Krzysztofem Strzelczykiem i jego współpracownikiem Janem Kuną! Drodzy parafianie skawiccy i wszyscy zebrani goście!

W ślad za ustnym zaproszeniem, ks. proboszcz Krzysztof przesłał mi pisemne zaproszenie na dzisiejszą uroczystość odpustowo-rocznicową z udziałem ks. kard. Stanisława Dziwisza, za co serdecznie dziękuję. Jeżeli zabieram głos, to z tego względu, że jestem najstarszym żyjącym księdzem ze Skawicy i pewnie najstarszym spośród obecnych kapłanów. Po wtóre prawie od początku budowy kościoła w Skawicy byłem związany z dziejami tegoż kościoła, a jako chłopiec pracowałem fizycznie przy wznoszeniu tejże świątyni. Ponadto uczestniczyłem prawie we wszystkich ważniejszych uroczystościach dotyczących parafii, kiedy gazdował nieodżałowanej pamięci budowniczy kościoła i tworzenia parafii, ks. proboszcz kan. Józef Balon. W czasie tej Mszy św. koncelebrowanej z Dostojnym Gościem, modliłem się za wszystkich, dzięki którym kościół i parafia powstały. Dzięki, którym możemy dzisiaj świętować rocznicę 60-lecia tej placówki duszpasterskiej.

Każde wielkie dzieło rodzi się w bólach. Rozpoczęcie budowy kościoła i potem erygowanie parafii było dla Skawicy wielkim dziełem. W owym czasie macierzyste parafie nie były zbyt chętne, aby dzielić parafię. Wydaje mi się – jak mówili chłopi ze Skawicy – że tak było i z Zawoją. A poza tym była też bieda, doskwierała ludziom zwłaszcza przed tzw. „przednówkiem”. Jednak budowę kościoła rozpoczęto przed II wojną światową. Wojna zatrzymała wszelkie prace, dopiero po wojnie kontynuowano prace.

Powiadają, że górale są uparci. Do Skawicy został oddelegowany wikariusz zawojski ks. mgr Józef Balon z wyraźnym poleceniem kontynuowania budowy kościoła. Nastroje ludności były różne. Jedni chcieli budować, inni byli sceptyczni. Ci ostatni mieli zastrzeżenia co do pana Kazimierza Zielińskiego współbudowniczego kościoła, że to człowiek „ze świata”, że to nie „nasz”. Mądrzejsi powiadali, że przecież pan Zieliński nie będzie odprawiał Mszy świętej.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, lepiej powiedzieć Opatrzności Bożej, był materiał zgromadzony przez Niemców w Grzechyni na budowę bunkrów. Trzeba było widzieć ten niesamowity widok, jak starsi, młodzież, a nawet dzieci ciągnęli przez góry stalowe pręty na zbrojenie kościoła. Ale też trzeba powiedzieć, że do pracy przy kościele przychodziło codziennie bardzo dużo chętnych ludzi.

Tak powoli kościół przygotowano do konsekracji. Dokonał jej w sierpniu 1953 r. ks. bp Franciszek Jop, późniejszy ordynariusz opolski.

Jubileusz 25-lecia parafii zaszczycił swoja obecnością J. Em. ks. kard. Karol Wojtyła. Miałem wtedy zaszczyt głosić homilię. Nie przypominam sobie czy obecny wśród nas ks. kard. Stanisław Dziwisz był już jego kapelanem, wydaje mi się że jeszcze nie, ale Skawica znana była Dostojnemu Gościowi, bo w latach 1963–1965 pracował jako wikariusz w Makowie Podhalańskim.

29 maja 1996 roku umiera ks. Kan. Józef Balon, budowniczy kościoła w Skawicy, założyciel parafii i pierwszy jej proboszcz w latach 1944–1986, kapłan wielkiego serca i dobroci. Żegnany przez całą parafię i przyjaciół, spoczął na miejscowym cmentarzu wśród tych, których ukochał.

2002 rok złoty jubileusz parafii. Uroczystość organizuje ówczesny proboszcz ks. kan. Józef Bafia. To tak gwoli wspomnień na 60. rocznicę parafii i odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Niech Patronka kościoła i parafii wspiera nas wszystkich swoją opieka i czuwa jako Dobra Matka nad swoimi dziećmi i wyprasza Boże błogosławieństwo na dalsze rocznice i jubileusze. Niech nam wszystkim Bóg błogosławi. Amen.

ks. Prałat Stanisław Franczak

22–28 czerwca 2015

Administrator, sobota 20 czerwca 2015 - 10:25:48
Poniedziałek 7.00
o błogosławieństwo Boże dla Marcela
Wtorek 18.00
+Kazimierz Kaczmarczyk w 7. rocznicę śmierci i żona Anna
+Stanisław Kaczmarczyk w 11. rocznicę śmierci i żona Władysława
Środa 7.00
+Czesław Wronka w 5. rocznicę śmierci
+Henryk Makoś
Czwartek 18.00
+Stefania Dyrcz w 38. rocznicę śmierci i mąż Julian
+Antonina Ficek w 10. rocznicę śmierci i mąż Adam
Piątek
8.00 dziękczynna za kończący się rok szkolny
11.00 dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla uczniów kończących gimnazjum
18.00 +Józefa Pacyga w 5. rocznicę śmierci
Sobota
7.00 +Helena i Wincenty Dyrcz
18.00 dziękczynna i o błogosławieństwo Boże dla Władysława Szemika
Niedziela
7.00 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla róży Krystyny Pacygi
9.00 +Władysław Zemlik w 1. rocznicę śmierci
11.00 za parafian
16.00 +Edward Ficek w 6. rocznicę śmierci
Idź do strony   <<        >>