Podbabiogórze pamięta, dziękuje


film i broszura

9–15 września 2013

Administrator, czwartek 12 września 2013 - 21:06:09
Poniedziałek
7.00 +Elżbieta, Franciszek i Stanisław Marek; o zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Stanisława
8.30 rozpoczęcie Rajdu Papieskiego
Wtorek 18.00
+Eugeniusz Pacyga w 11. rocznicę śmierci
+Kazimierz Dyrcz
Środa 7.00
dziękczynna za 90 lat życia z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże
Czwartek 18.00
+Zbigniew Małysa
+Kazimierz Dyrcz (od sąsiadów)
Piątek 18.00
+Kazimierz Gigoń i syn Józef
+Stanisław i Aniela Zemlik
Sobota
7.00 Zbigniew Małysa
18.00 dziękczynna w 60. rocznicę ślubu Aleksandry i Bronisława Marków
Niedziela
7.00 +Zbigniew Małysa
9.00 +Kazimierz Dyrcz (od firmy leśnej)
11.00 za parafian; dziękczynna w 50. rocznicę ślubu Genowefy i Jana Syczik
16.00 Antonina Spyrka w 5. rocznicę śmierci, mąż Władysław

8 września 2013

XXIII niedziela w ciągu roku

Administrator, niedziela 08 września 2013 - 07:02:35
 1. Dzisiaj Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii, a w naszym kościele powiatowe dożynki o godz. 11:00. Po Mszy św. dalszy przebieg uroczystości przy szkole.
 2. Jutro 35. rocznica ostatniej wędrówki górskiej ks. kard. Karola Wojtyły przed konklawe. Stąd jutro tradycyjny Rajd. Rozpoczęcie Mszą św. o 8:30. Zapraszamy do konkursu „Fotoreportaż z Rajdu”. Uczestników Rajdu prosimy, aby już od godz. 8:00 gromadzić się w kościele na przygotowanie liturgii.
 3. Nabożeństwo Fatimskie 13 września w piątek o 18:00. O niesienie figury Matki Bożej prosimy róże Róża p. Joanny Malarczyk, a baldachimu Panów z ich rodzin. O udział prosimy orkiestrę. Zapraszamy wszystkie rodziny.
 4. W sobotę 14 września, święto Podwyższenia Krzyża. Z okazji tego święta warto spojrzeć na krzyże w naszych mieszkaniach i oczyścić je. Dziękujemy mieszkańcom Oblicy za piękny nowy krzyż postawiony w miejsce dawnego. Zapraszamy parafian do wspólnego uczczenia Krzyża przez odprawienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w następną niedzielę 15 września o godz. 15:00 przy odnowionym krzyżu na Oblicy.
 5. Młodzież I klas szkoły średniej rozpocznie bezpośrednie przygotowanie do bierzmowania w sobotę 14 września o 10:00 w sali parafialnej, bierzmowanie odbędzie się podczas wizytacji 27 października. Zebranie rodziców tej młodzieży w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 9:00 w sali parafialnej.
 6. W przyszłą niedzielę Dzień Środków Społecznego Przekazu i rozpoczęcie Tygodnia Wychowania.
 7. Grupa Apostolska z naszej parafii zaprasza dzieci i młodzież na spotkania w każdy piątek:
  • szkoła podstawowa do klasy piątej o godz. 16:00
  • klasa szósta, gimnazjum i starsi o 18:00.
  Prosimy rodziców, aby zachęcali swoje pociechy do angażowania się w grupy młodzieżowe.
 8. Zbiórka ministrantów w czwartek o 18:30.
 9. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy dzisiaj m.in.: historię uzdrowienia małej Marty; o niespotykanej przez wieki zagładzie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a także kim jest nowy watykański sekretarz stanu, abp Pietro Parolin?
 10. Zebrania Wiejskie: w Skawicy Centrum 11 września w środę o godz. 18:00, a w Suchej Górze w sobotę o godz. 15:00. Tematem będzie wykorzystanie Funduszu Sołeckiego na rok 2014.
 11. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

1 września 2013

XXII niedziela w ciągu roku

Administrator, niedziela 01 września 2013 - 07:02:18
 1. Ks. Kardynał zaprasza na Pielgrzymkę Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.
 2. Dziś przypada 74. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Mamy pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939–1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 3. Jutro rozpoczęcie roku szkolnego. Msza św. o godz. 8:00. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
 4. W pierwszy czwartek, adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19:30.
 5. Okazja do spowiedzi dla tych, którzy nie byli przed odpustem, dla dzieci w czwartek, dla dorosłych w piątek od 17:00.
 6. Pierwszopiątkowa Msza Św. i nabożeństwo wynagradzające o godzinie 7:00 i 18:00.
 7. Do chorych z Komunią św. pójdziemy: ks. proboszcz w piątek od 8:30, ks. wikariusz w sobotę od 8:30. Prosimy wszystkich chorych zapisać w zakrystii.
 8. Powiatowe dożynki w przyszłą niedzielę w naszej parafii rozpoczną się Mszą św. o 11:00. Szczegóły programu dożynek na plakatach.
 9. Rajd Papieski 9 września na pamiątkę ostatniej wycieczki górskiej kard. Karola Wojtyły w następny poniedziałek, zapraszamy zwłaszcza młodzież gimnazjum i szkół średnich.
 10. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy w polskich parafiach nadal tkwi ogromna siła ewangelizacyjna, czym jest dar modlitwy w językach, w nowym „Małym Gościu” o błogosławionym José del Rio, piętnastoletnim Meksykaninie, który bronił wiary za cenę życia.
 11. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 12. Pani Sołtys zaprasza na Zebranie Wiejskie 11 września w środę o godz. 18:00 do Remizy OSP. Tematem będzie wykorzystanie Funduszu Sołeckiego na rok 2014.
 13. W tym tygodniu patronuje nam: 3 września – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540–604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

25 sierpnia 2013

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Odpust parafialny

Administrator, niedziela 25 sierpnia 2013 - 07:01:57
 1. Nasza parafia obchodzi Odpust. Suma o 11:00 celebrowana przez Ks. Proboszcza Stanisława Chlebka, który w tym roku obchodzi 25. rocznicę święceń kapłańskich. Dziękujemy Ks. Stanisławowi za wszelki wysiłek i trud jaki włożył w nasze życie parafialne przez 6 lat posługi kapłańskiej wśród nas, życzymy wszelkich łask w kierowaniu parafią w Nowym Targu na Kowańcu.
 2. Jutro w kalendarzu liturgicznym Uroczystość naszej Patronki Matki Bożej Częstochowskiej, a w piątek 30 sierpnia przypada 60. rocznica poświęcenia naszego kościoła parafialnego. Zapraszamy parafian do udziału we Mszy św. w te dni, w poniedziałek o 7:00 lub 18:00, a w piątek o 18:00.
 3. Kończy się sierpień – miesiąc trzeźwości. Wyrzekając się picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.
 4. Spotkanie Zespołu Charytatywnego we wtorek po Mszy św. na plebani. Zespół dziękuje ofiarodawcom przyborów szkolnych w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” .
 5. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy w jakim stopniu, złożone 60 lat temu Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wypełnione i czy są dziś potrzebne?, o mało znanym, a genialnym pisarzu Gilbercie Chestertonie, angielskim dżentelmenie, który w porywający i dowcipny sposób głosił pochwałę Kościoła, a także o nawróceniach, ważnych rozmowach i odwadze opowiadają uliczni ewangelizatorzy.
 6. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.

Problemy z alkoholem. Krótkie odpowiedzi na najważniejsze pytania

Administrator, wtorek 20 sierpnia 2013 - 12:22:36
Co powoduje, że ludzie piją więcej niż powinni?
To, że są nieszczęśliwi i że nie radzą sobie z codziennym życiem. Czasem nie jest to ich wina, jak w przypadku nastolatków, których rodzice są uzależnieni i nie uczą swoich dzieci dojrzałej sztuki życia. Alkohol, podobnie jak inne substancje psychotropowe, na chwilę poprawia nastrój i dlatego jest tak chorobliwie atrakcyjny dla tych, którzy są smutni, a tym bardziej bezradni czy zrozpaczeni.
Czy alkoholizm jest dziedziczny?
Nie, wprost przeciwnie! To, co jest wrodzone i dziedziczone, to obrona przed alkoholem, gdyż jest to substancja toksyczna, czyli trująca dla organizmu. Po przekroczeniu określonej dawki, zwykle powyżej 6 czy 7 promili, człowiek umiera. Dziedziczone mogą być natomiast problemy życiowe, na przykład w rodzinach patologicznych i wtedy ktoś może się upijać dla „poprawienia" sobie nastroju nawet za cenę zatruwania organizmu i popadania w śmiertelną chorobę.
Jak poznać, że jest się alkoholikiem?
Przez to, że taka osoba nie potrafi wypić niewielkiej ilości alkoholu i na tym poprzestać. Ludzie, którzy nie mają problemów alkoholowych, mogą nie pić nic lub piją symbolicznie, czyli wznoszą jeden czy drugi toast. Natomiast alkoholicy albo nie piją nic, albo się upijają. Nie są w stanie już do końca życia odzyskać kontroli nad alkoholem. Ale mogą nie pić nic i wtedy stają się trzeźwymi alkoholikami. Zwykle nie jest to możliwe bez skorzystania z terapii i z wejścia do grup samopomocy, czyli do grup Anonimowych Alkoholików albo do Klubów Abstynenta.
Kiedy alkoholik nie może już sam sobie pomóc?
Gdy pojawią się mechanizmy choroby alkoholowej, bo wtedy sięganie po alkohol staje się odruchem, nałogiem, czymś silniejszym od najszczerszych nawet decyzji, by już nie pić. Alkoholik to ktoś, kto śmiertelnie zakochał się w alkoholu (to zakochanie samo nie minie). To także ktoś, kto nałogowo oszukuje samego siebie (system iluzji i zaprzeczeń), czyli łudzi się, że nie jest uzależniony i wmawia sobie, że picie alkoholu nie niszczy jego zdrowia, życia i relacji międzyosobowych.
Jeżeli widzę, że mój znajomy popija ukradkiem, to co mam mu powiedzieć?
Warto takiemu człowiekowi powiedzieć, że zaczyna wchodzić w śmiertelne uzależnienia i że w tej sytuacji najprostszą oraz całkowicie darmową formą pomocy jest włączenie się do którejś z grup Anonimowych Alkoholików albo do któregoś z Klubów Abstynenta.
Jeżeli od Taty/Mamy czuję ostatnio alkohol, to jak należy zacząć o tym rozmowę?
Warto podsunąć rodzicom jakąś dobrą książkę czy artykuł na temat problemów alkoholowych, albo napisać im list z podaniem informacji umieszczonych w tutaj zamieszczonych odpowiedziach. Rozmowa na żywo jest trudniejsza ze względu na silne napięcia emocjonalne, które pojawiają się wtedy po obu stronach.
Czy alkoholikowi można pożyczać na chleb?
Nie, alkoholikowi nie wolno dawać pieniędzy pod żadnym pretekstem. Można mu dać chleb czy lekarstwo ale nie pieniądze na chleb czy na lekarstwo. Jedyną szansą na wyjście z choroby alkoholowej jest cierpienie alkoholika na skutek błędów, które popełnia. Trzeba pamiętać, że w czynnej fazie choroby alkoholik zatracił  wrażliwość na cierpienia Boga i ludzi, ale zachowuje jeszcze wrażliwość na własne cierpienia. Gdy ponosi konsekwencje picia, łącznie z głodem, wtedy może – jak syn marnotrawny – zastanowić się i powiedzieć sobie prawdę, że jest alkoholikiem. A to konieczny punkt wyjścia do pokonania choroby.
Czy żebractwo i alkoholizm mają coś wspólnego?
Zwykle się ze sobą wiążą, ale zdarza się żebractwo bez alkoholizmu. Najmądrzej pomagamy żebrakom, gdy nie dajemy im nic za darmo, ale proponujemy, że za określoną pracę, na przykład w ogródku, mogą otrzymać od nas określoną zapłatę.
Czy pijanego człowieka można zawieźć do ośrodka antyalkoholowego?
Nie, nie mamy takiego prawa. Tylko sąd może podjąć taką decyzję. Gdy widzimy pijanego na ulicy, powinniśmy wezwać policję. Podobnie, gdy pijany zakłóca spokój swoim bliski, a tym bardziej gdy stosuje przemoc, krewni powinni zgłaszać sprawę na policję i wejść w kontakt z gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych. Otrzyma wtedy potrzebną pomoc, w tym także materialną i prawną.
Czy istnieją jakieś środki farmakologiczne/lekarstwa na alkoholizm?
Nie! Alkoholizm nie jest problemem medycznym, lecz psychicznym i duchowym. Można odtruć organizm alkoholika, ale tylko wtedy ma to sens, gdy odtrucie jest początkiem terapii. Wyjście z alkoholizmu wymaga zmiany sposobu życia, a nie przyjmowania jakiegoś lekarstwa.
Czy wychodząc z alkoholizmu muszę radykalnie skończyć pić, czy powinno to być stopniowe wychodzenie z nałogu?
Nie da się wychodzić z alkoholizmu poprzez stopniowe zmniejszanie ilości czy częstotliwości picia. Działa tylko decyzja radykalna: dzisiaj nie piję! Trzeźwiejący alkoholicy każdego dnia ponawiają tego typu decyzję.
Czy można żyć z alkoholizmem, czy jest to choroba powodująca przedwczesną śmierć?
Jeśli alkoholik nie podejmuje terapii, nie wchodzi w grupy samopomocy i nie zmienia filozofii życia, to musi przedwcześnie umrzeć. To jest choroba, która się nie zatrzyma, ale prowadzi do wchodzenia w coraz ostrzejszą fazę uzależnienia, aż do śmierci włącznie.
Podejrzewam, że jeden rodzic jest już alkoholikiem, co mam zrobić? Gdzie szukać pomocy?
Najlepiej, jeśli stanowczo zadziała wtedy drugi rodzic, którego warto do takiego działania zachęcić. Nikt nie dysponuje większą siłą nacisku niż żona czy mąż. Dziecko, także dorosłe, nie ma zwykle możliwości wystarczająco silnego oddziaływania. Żona czy mąż osoby z problemem alkoholowym może otrzymać wystarczającą pomoc, jeśli włączy się w grupę Al-Anon czy zacznie uczęszczać na spotkania w Klubie Abstynenta.
Jak namówić alkoholika, aby się zaczął leczyć?
Nie da się do tego namówić. Trzeba stosować mądrą miłość, czyli zasadę: „ty się upijasz, ty ponosisz wszystkie konsekwencje i cierpisz!" Tylko osobiste cierpienie alkoholika może go skłonić do uznania swojego problemu i do przyjęcia pomocy ze strony specjalistów i/czy grup samopomocy.
Jeżeli mąż przyjdzie do domu upojony alkoholem, to czy powinnam go przebrać i umyć?
Nie! Pomaganie mężowi w takim stanie to pomaganie mu, by trwał w nałogu i by wchodził w kolejną, jeszcze bardziej dramatyczną fazę uzależnienia. Po wytrzeźwieniu, mąż sam ma się przekonać o tym, do jakiego stanu się doprowadził. A gdyby okazywał agresję wobec żony, ona powinna wzywać policję i – jeśli to nie wystarczy – oddać sprawę do sądu, by skutecznie bronić się przed przemocą.
Czy mam spłacać długi męża alkoholika i czym to skutkuje?
Nigdy! To byłoby tworzenie mężowi komfortu kolejnego upijania się! To byłaby współpraca w złu. Lepiej dla męża-alkoholika, jeśli pójdzie do więzienia za długi, niż miałby możliwość bezkarnego dalszego nieodpowiedzialnego życia, gdyż takie życie nieuchronnie prowadzi do przedwczesnej śmierci.
Dlaczego muszę wytrzeźwieć, aby przyjęto mnie do ośrodka odwykowego?
Z tego oczywistego powodu, że ludzie znajdujący się pod wpływem alkoholu nie mogą podejmować żadnych zobowiązań (na przykład, że będą uczestniczyć w terapii), ani nie mogą skorzystać z pomocy terapeutów. Terapia jest wyłącznie dla ludzi trzeźwych.
Czy alkoholizm i depresja są z sobą powiązane?
Oczywiście! Już sam fakt sięgania po alkohol przez dzieci i młodzież, albo nadużywania alkoholu przez dorosłych, to znak, że ktoś jest w stanach głębokiego kryzysu, niepokoju czy wręcz depresji. Jeśli nawet ktoś upija się, mimo że nie jest w depresji, to na skutek kolejnych ciągów picia z pewnością popadnie w depresję, którą będzie usiłował zagłuszyć właśnie poprzez ucieczkę od depresji w alkohol.
Jestem dzieckiem alkoholika. Jakie czekają mnie zagrożenia i czego muszę być świadomy?
Najczęstsze zagrożenia to niepokój, bolesne skoki nastrojów, niewiara w miłość, trudności w uczeniu się dojrzałej, radosnej sztuki życia. Warto wtedy włączyć się w jakieś ruchy czy grupy formacyjne – dla młodzieży czy dorosłych – by mieć kontakt z ludźmi dojrzałymi i szczęśliwymi.  Warto też wtedy podjąć decyzję o życiu w abstynencji, gdyż to najlepszy sposób na uchronienie się przed powielaniem problemów alkoholowych, które ma ktoś z bliskich. Dobrą pomocą dla nastolatków jest włączenie się w grupy Al-Ateen, a dorosłych – w grupy DDD (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Niezwykle ważna jest też wtedy troska o pogłębianie przyjaźni z Bogiem, gdyż Bóg bardziej niż ludzie pomaga nam radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
ks. Marek Dziewiecki

18 sierpnia 2013

Dwudziesta niedziela w ciągu roku

Administrator, sobota 17 sierpnia 2013 - 08:11:01
 1. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w najbliższy czwartek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 2. W najbliższy piątek, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 i to w Warszawie. W naszym Narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać! Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
 3. W sobotę, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
 4. Już w przyszłą niedzielę uroczystość patronalna naszego kościoła pw. MB Częstochowskiej. Sumie Odpustowej o 11:00 będzie przewodniczył w 25. roku kapłaństwa ks. Stanisław Chlebek prob. z Nowego Targu-Kowańca, wikariusz naszej parafii w latach 2006–2011. Zapraszamy wszystkich parafian do skorzystania z sakramentu pokuty codziennie przed mszą św., a szczególnie w sobotę od 14:30 do 17:30 (przerwa 16:00–16:30), będzie to zarazem spowiedź przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i przed I piątkiem września.
 5. Suma odpustowa w niedzielę o 11:00 z procesją eucharystyczną. Prosimy o niesienie feretronów, chorągwi wg tradycyjnego zwyczaju, prosimy orkiestrę, straż o niesienie baldachimu. Prosimy, aby dzieci komunijne kl. II i III przyszły ubrane „na biało”, niech nie braknie licznej grypy dzieci sypiących kwiatki.
 6. W tym tygodniu patronują nam:
  • 20 sierpnia – Święty Bernard (1090–1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy” (wspomnienie obowiązkowe);
  • 21 sierpnia – Święty Pius X (1835–1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię Święta; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).

19–25 sierpnia 2013

Administrator, sobota 17 sierpnia 2013 - 08:03:56
Poniedziałek 7.00
+Anna Ficek w 10. rocznicę śmierci, mąż Bronisław
Wtorek 18.00
+Zofia Czarna w 4. rocznicę śmierci, mąż Eugeniusz
Środa 7.00
+Emilia Zemlik (od zespołu Nasza Skawica)
Czwartek 18.00
+Emilia Zemlik
Piątek 18.00
+Emil Wójcik w 20. rocznicę śmierci, żona Anna
Sobota
7.00 +Eugeniusz Kuś w 13. rocznicę śmierci; dziękczynna w 40. rocznicę ślubu Zofii i Zbigniewa Czarnych
18.00 +Kazimierz Janik w 8. rocznicę śmierci
Niedziela
7.00 W intencji pielgrzymów do Częstochowy (15–16 czerwca)
9.00 +Zofia Sikończyk (od róży Anny Rak)
11.00 suma odpustowa, za parafian
16.00 dziękczynna w 3. rocznicę ślubu Elżbiety i Eugeniusza Matyja

Rajd Turystyczny Szlakiem ks. kard. Karola Wojtyły

9 września 2013

Administrator, poniedziałek 29 lipca 2013 - 20:39:02

Program Rajdu:

 • 8:30 Msza święta w kościele w Skawicy
 • 9:45 uroczyste rozpoczęcie Rajdu, przewóz uczestników Rajdu ze Skawicy na Suchą Górę
 • 10:00 wymarsz na trasę Rajdu
 • 15:00 zakończenie Rajdu na Krowiarkach, odwóz uczestników do Zawoi i Skawicy

Trasa Rajdu: Skawica Centrum – Sucha Góra – Hala Krupowa – Polica – Krowiarki

zgłoszenia

 • grupy zorganizowane: do 8 września, tel. +48 33 877 50 66
 • turyści indywidualni: w dniu Rajdu na parkingu w Skawicy w godz. 8:00–9:45

fotoreportaż z Rajdu

Zachęcamy do wykonania fotoreportażu z Rajdu. Najciekawsze relacje (do 1500 znaków) wraz ze zdjęciami (maksymalnie 6 zdjęć w formie plików cyfrowych) przesłane z Rajdu do Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi zostaną nagrodzone upominkami. Opublikujemy je także na stronie internetowej www.zawoja.pl, w piśmie „Pod Diablakiem” oraz na stronie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Relacje z Rajdu prosimy nadsyłać do 30 września 2013 na adres: diablak@zawoja.pl lub do siedziby Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, 34-222 Zawoja Centrum.

Obejrzyj plakat Rajdu.

28 lipca 2013

XVII niedziela w ciągu roku

Administrator, poniedziałek 29 lipca 2013 - 20:26:00
 1. Dzisiaj kończą się Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro – wielkie święto wiary, o 15:00 relacja w II programie TVP. TV Trwam ma najwięcej transmisji.
 2. Młodzież naszej szkoły zaprasza na krótkie przedstawienie pt. „Drewniana miska” po Mszy św. o 9:00. Po przedstawieniu będzie można wesprzeć ofiarą Dom Pomocy Społecznej w Makowie.
 3. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek po Mszy św. wieczornej Adoracja Najświętszego Sakramentu do 20:00. Okazja do spowiedzi codziennie przed Mszą św., dla dzieci w czwartek od 17:00, dla starszych w piątek od 17:00.
 4. Do chorych z Komunią św. pójdzie kapłan w I piątek od 8:15. Prosimy o zgłoszenie chorych w zakrystii.
 5. Ks. Proboszcz parafii Kraków-Swoszowice dziękuje za złożoną przez nas ofiarę na budowę Kościoła w kwocie 3344,54 zł + 10 euro + 1 sk. Tekst w gablocie.
 6. Tradycyjna Msza Św. na Hali Krupowej za tydzień w niedzielę 4 sierpnia o 11:00. Ks. Prob. Józef Bafia i oddział Związku Podhalan z Sidziny serdecznie zapraszają wszystkich Skawiczan i gości.
 7. Zapraszamy do włączenia się w akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Celem kampanii jest zaopatrzenie w wyprawki szkolne dzieci z najuboższych rodzin. Puste plecaki wystawione są przy bocznym ołtarzu. Apelujemy do ich zabrania i wypełnienia artykułami szkolnymi. Najbardziej przydatne artykuły to: piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, przybory geometryczne. Wypełnione plecaki prosimy przynieść do zakrystii lub kancelarii. Zespół Charytatywny przekaże plecaki z wyprawkami konkretnym dzieciom przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dla dzieci nowy plecak wraz z wyposażeniem będzie źródłem radości i zachętą do nauki.
 8. W „Gościu Niedzielnym” m.in. gorąca relacja z powitania papieża Franciszka na brazylijskiej ziemi oraz prosta instrukcja jak udzielać pierwszej pomocy. Polecamy także miesięcznik „List” na temat: Być doskonałym Rodzicem?
 9. Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 10. W tym tygodniu patronują nam:
  • 29 lipca – Święta Marta, siostra Łazarza i Marii;
  • 31 lipca – Święty Ignacy z Loyoli (1491–1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów;
  • 1 VIII – Święty Alfons Maria Liguori (1696–1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.

29 lipca – 4 sierpnia 2013

Administrator, poniedziałek 29 lipca 2013 - 11:31:24
Poniedziałek 7.00
+Anna Kudzia, mąż Stanisław i córka Józefa
Wtorek 18.00
+Władysława Chorągwicka w 8. rocznicę śmierci i mąż Andrzej
Środa 7.00
+Maria Rusin w 49. rocznicę śmierci i mąż Jan
Czwartek 18.00
+Józef Gigoń w 1. rocznicę śmierci
Piątek
7.00 o miłosierdzie Boże dla będących w nałogach, za młodzież, aby nie nadużywała alkoholu (od czcicieli Serca Jezusowego)
18.00 +Anna Szemik
Sobota
7.00 o trzeźwość naszego narodu
18.00 +Andrzej Chorągwicki w 3 rocznicę śmierci i żona Władysława
Niedziela
7.00 +Kazimierz Gigoń
9.00 +Jan Dyrcz w 5. rocznicę śmierci
11.00 za parafian
16.00 +Zofia Sikończyk (od sąsiadów)
Idź do strony   <<        >>