Sprawozdanie z Duszpasterskiej Rady Parafialnej

22 września 2017

sobota 18 listopada 2017 - 21:51:01

Plan zebrania:

1. Sprawozdanie z ostatniej Rady (24 marca)
  2. Sprawozdanie duszpasterskie
  3. Kongres Trzeźwości (21–24 września)
  4. Różaniec do Granic
  5. Przyjmowanie intencji mszalnych
  6. Kalendarium parafialne
  7. Propozycje, uwagi

Na zebraniu byli obecni: Ks. prob. Krzysztof Strzelczyk, Ks. wikariusz Kacper Nawrot, B. Świerkosz, J. Chmielorz, S. Szafraniec, P. Wajsman, K. Pająk, D. Zemlik, M. Pacyga, Z. Dyrcz, A Fujak.

Ad. 1.
Sprawozdanie ostatniej rady zostało przyjęte.

Ad. 2.
Wniosek na remont ogrodzenia wokół kościoła, parking dla niepełnosprawnych oraz sanitariaty, który został zgłoszony z projektu Odnowa obszarów wiejskich – rewitalizacja jest w trakcie oceny. Termin planowanego rozstrzygnięcia wyznaczono na 30 listopada.

W tym roku w naszej parafii zakończyła się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Uroczyste zakończenie obchodów 100-lecia objawień w Fatimie miało miejsce w Sanktuarium w Makowie Podhalańskim 13 września. Na tę uroczystość zostali zaproszeni mieszkańcy dekanatu makowskiego, parafianie wzięli w niej liczny udział. W tym dniu w naszej parafii nie było Nabożeństwa Fatimskiego.

Rekolekcje przed odpustem głosił o. Piotr Jordan Śliwiński, dyrektor szkoły spowiedników.

Ad. 3.
Ks. Proboszcz zachęcił, aby zainteresować się Kongresem Trzeźwości, który odbywa się w dniach 21–24 września. Problem osób nadużywających alkoholu jest problemem społecznym. Ks. proboszcz prosi o modlitwę za wszystkich borykających się z tym problemem. Natomiast w miesiącu październiku (tj. 21 października) będzie organizowana Pielgrzymka Trzeźwości do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ad. 4.
7 października będzie miała miejsce akcja Różaniec do granic zorganizowana przez osoby świeckie. Nasz kościół jest zgłoszony jako kościół stacyjny, gdzie o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta Msza św. i Adoracja. Po zakończeniu goście udadzą się na przygotowany posiłek i o godz. 13:15 wyruszą do wyznaczonych stref. Nasza parafia ma wyznaczony odcinek od Zawoja Fujacy do granicy Zawoja-Stryszawa. Radni wraz z księżmi ustalili, że takich miejsc będzie pięć. Każdej strefie przypisane są poszczególne osiedla oraz odpowiedzialni za prowadzenie modlitwy różańcowej zelatorzy. Nad bezpieczeństwem i ruchem drogowym będą czuwać strażacy z OSP Skawica, którzy też będą kierować samochody na odpowiednie parkingi.

Ad. 5.
Ks. proboszcz przedstawił nam propozycję przyjmowania intencji mszalnych. Podał przykłady-wzory intencji i prosił, aby intencje jubileuszowe czy rocznicowe zamawiać ze znacznym wyprzedzeniem. Intencje pogrzebowe będą odprawiane tak jak dotychczas: 4 intencje w parafii, a pozostałe zostaną przekazane kapłanom chorym i starszym.

Ad. 6.
11 września odbywał się już XIII Rajd Szlakiem Ks. Kard. Karola Wojtyły.

W związku z Tygodniem Wychowania ks. proboszcz zaprasza nauczycieli na mszę św. oraz na wspólny poczęstunek.

Ad. 7.
Ks. wikariusz Kacper przedstawił nam plan swojej posługi w naszej parafii jaką mu wyznaczył ks. biskup, jego pragnieniem jest:

• zwiększyć liczbę ministrantów i ich posługę do takiego stopnia jak było to wcześniej
  • zorganizować 2-3 wyjazdy na dni skupienia dla ministrantów i dzieci ze szkoły
  • zaangażować dzieci do udziału w „plebańskich planszówkach”, gdzie dzieci i młodzież mogłyby razem spędzić wolny czas przy grach planszowych, fajnym filmie
  • utworzyć scholę

Aby na te cele pozyskać finanse będzie prosić o wsparcie rodziców a także poprzez różne dzieła jak sprzedaż sianka, kadzidła, świec woskowych.

Ks. Wikariusz przedstawił nam plan pielgrzymek dla dorosłych:

• wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych TAIZE do Bazylei w Szwajcarii
  • wyjazd na Litwę, Łotwę i do Estonii (8 dni)
  • wyjazd do Wiednia, Bratysławy, Pragi i na Węgry.

Ks. prosi abyśmy się zorientowali gdzie parafianie chcieliby pielgrzymować.

Radni zwrócili uwagę, że ogrodzenie wokół parkingu na cmentarzu jest zniszczone. Ze względu, że parking jest spółką wielu osób gmina nie może współfinansować tego przedsięwzięcia.

Pani Danuta zwróciła się z prośbą o dofinansowanie wyjazdu dzieci na zieloną szkołę z rodzin najuboższych ewentualne, aby na Choince Marzeń, która jest organizowana co roku, powiesić bombki w których mogłaby być niewielka kwota pieniężna.

Spotkanie zakończono modlitwą.