Pielgrzymka do Ostrej Bramy w Wilnie

Litwa, 23–26 kwietnia 2019

sobota 09 lutego 2019 - 19:41:05

Parafia w Skawicy organizuje pielgrzymkę do Ostrej Bramy w Wilnie w terminie 23–26 kwietnia 2019 (4 dni). Serdecznie zapraszamy!

Gietrzwałd – Święta Lipka – Troki – Wilno – Studzieniczna – Sokółka

Zapisy i informacje w kancelarii lub w zakrystii.

Telefon kontaktowy: +48 692 153 731.

Koszt 1000 PLN

Cena zawiera: przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, barek – płatny we własnym zakresie, rozkładane fotele, wc); 3 noclegi w hotelach **/*** (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami); wyżywienie 2×dziennie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje; ubezpieczenie SIGNAL IDUNA: KL (10000 EUR) i NNW (7000 PLN), uwzględniające choroby przewlekłe; opiekę polskojęzycznego pilota; codzienna Msza św.; program zwiedzania; podatek VAT.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, kosztów związanych realizacją programu, słuchawek podczas zwiedzania (ok. 25 EUR/os. – płatne u pilota w autokarze i rozliczane na koniec pielgrzymki); świadczeń niewymienionych w ofercie; wydatków własnych.

dzień 1. Gietrzwałd, Święta Lipka
O 4:30 spotykamy się na Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę, po niej pakowanie bagażu i wyjazd. Przejazd w kierunku Warmii. W godzinach popołudniowych przyjedziemy do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedynego miejsca w Polsce, w którym miały miejsce objawienia maryjne (prywatne) zatwierdzone przez Kościół. Nawiedzimy Bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz kapliczkę z figurką Matki Boskiej wybudowaną w miejscu Objawień Maryi. Następnie przejedziemy do Świętej Lipki – sanktuarium, którego początki sięgają XIV w. Święta Lipka to także obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
dzień 2. Troki, Wilno
Rano, po śniadaniu, przejedziemy do Trok – stolicy Litwy aż do XIV w. Zobaczymy (z zewnątrz) gotycki zamek wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda, który w 1430 w nim zmarł. Następnie przejazd do Wilna na cmentarz na Rossie nazywany Wileńskimi Powązkami. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Pochowano tam żołnierzy poległych w walkach o Wilno i wielu sławnych Polaków związanych z Wilnem. Przejazd do hotelu w Wilnie. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
dzień 3. Wilno
Rano, po śniadaniu, udamy się na zwiedzanie stolicy Litwy. Zobaczymy Stare Miasto – jedno z najpiękniejszych i największych w Europie, od 1994 znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z cudownym obrazem – miejsce odwiecznych pielgrzymek wiernych, Cerkiew Św. Ducha, katedrę św. Stanisława i perełkę baroku – kościół Św. Piotra i Pawła. Odwiedzimy też Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy kościele św. Trójcy. Zobaczymy plac ratuszowy – serce starówki, a potem udamy się na spacer śladami Mickiewicza, Słowackiego, św. siostry Faustyny, św. Kazimierza oraz królów polskich z rodu Jagiellonów. Po zakończonym zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
dzień 4. Studzieniczna, Sokółka
Rano, po śniadaniu, wyjedziemy w kierunku Polski. Przejedziemy do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła w Studzienicznej. Cechy charakterystyczne tego miejsca to słynący łaskami obraz, piękno przyrody i cisza pustelni sprzyjająca zadumie i refleksji. 9 czerwca 1999 nawiedził je najdostojniejszy pielgrzym św. Jan Paweł II. Następnie przejazd do Sokółki, gdzie nawiedzimy kościół Św. Antoniego – miejsce, gdzie miał miejsce cud eucharystyczny – jedyny tego rodzaju w dziejach Kościoła w Polsce. Modlitwa i adoracja wystawionej na widok publiczny cząstki Ciała Pańskiego. Po zakończeniu programy wyruszymy w drogę powrotną do parafii. Przyjazd w nocy. Zakończenie pielgrzymki.