Dom Zakonny braci Albertynów w Zaporożu

Ukraina wschodnia

sobota 02 kwietnia 2016 - 23:08:56

Чернечий дім (монастир) “Святого брата Альберта”
Харківсько-Запорізької дієцезії
Римсько-католицької церкви

69 093 м. Запоріжжя, вул. Менжинського, 72 б Ukraine
tel. +38(061)-226-51-58; fax. 226-52-11 e-mail: albertyni.ua@googlemail.com

Dzieła które prowadzimy w domu zakonnym w Zaporożu na wschodniej Ukrainie (200 km od toczącej się wojny):

• Dom Nadziei – klasztor w którym mieszkamy i jednocześnie prowadzimy schronisko dla bezdomnych mężczyzn od pełnoletności do podeszłego na 30 miejsc z całodziennym pobytem i utrzymaniem w różnym stopniu zdrowia od sprawnych fizycznie po inwalidów na wózkach, także i niewidomych. W domu działa piekarnia( obecnie zawieszona z powodu remontów ) z której chleb dostarczamy również dla naszego dzieła „Stołówka Dobry Chleb” oddalonego 14 km od klasztoru a działającego przy parafii Boga Ojca Miłosiernego.
  • Kuchnia (Stołówka Dobry Chleb) oddalona od klasztoru 14 km działająca 5 razy w tygodniu i obsługująca do 1000 osób tygodniowo w tej liczbie niepełnosprawnych, inwalidów, rencistów, kombatantów wojennych, teraz uchodźców, dzieci ulicy i nie tylko oraz bezdomnych. Dla nich tygodniowo przygotowujemy posiłek w ilości około 800 litrów zupy, 500 litrów herbaty lub kawy oraz 500 bochenków chleba.
  • Łaźnia działająca przy kuchni do której też dojeżdżamy (14 km w jedną stronę). W Łaźni potrzebujący mogą się wykąpać, ogolić obciąć włosy, zmienić odzież na czystą; a brudną odzież swoją , bieliznę, pościel mogą wyprać w pralni ( działającej przy łaźni ) i od razu ją wysuszyć w suszarce. Łaźnia jest w stanie obsłużyć tygodniowo około 100 osób.
  • Gabinet medyczny doraźnej pomocy działający przy kuchni; prowadzi go siostra Iwona

Oprócz wymienionych dzieł pomocy jesteśmy otwarci w miarę możliwości na każdą pomoc bliźniemu, która służy dla jego dobra, pomagamy przeprowadzić drobne remonty w domach naszych podopiecznych, często w przeprowadzkach, dowożeniu podopiecznych np. do szpitali na zabiegi, odwozimy i przywozimy dzieci z internatów.

Udostępniamy nasze pomieszczenia dla organizacji Al-Anon i AA. Grupa anonimowych alkoholików działa też w naszym domu nadziei i bardzo ściśle z nimi współpracujemy służąc im swoją pomocą.

Nasza działalność przyczynia się bardzo często do zbliżania podopiecznych do Pana Boga, stąd też organizujemy chrzty, pierwsze komunie św., śluby, a także pogrzeby. W domu klasztornym przeprowadzamy wśród podopiecznych systematyczną katechezę i taką też przy kuchni w każdą sobotę (Legion Maryi).

Przełożony domu braci Albertynów w Zaporożu
brat Wiesław Kaczmarczyk